Tajniki astronomii będzie zgłębiać we Francji 8 osób z powiatu białostockiego wraz z grupą obcokrajowców. Będą m.in. uczyć się obserwacji nieba, sami skonstruują zegar słoneczny. Ich wyjazd i pobyt będzie sfinansowany z Programu „Erasmus+ Unii Europejskiej. Napisany przez Francuzów projekt nosi tytuł "Czy astronomia może być narzędziem edukacji ekologicznej?". Skierowany jest do osób powyżej 18 roku życia ze szkół prowadzonych przez Powiat Białostocki.

Parnerami projektu są: Powiat Białostocki, Uniwersytet w Rydze i Stowarzyszenie Edukacyjne AEP les Companettes z Francji.

24-osobowa grupa polsko-łotewsko-francuska spędzi w sierpniu 11 dni w miejscowości Cuisery we wschodniej Francji (Centrum Eden w dn. 20 - 31 sierpnia 2019 r.). W planach mają m.in. wizytę w planetarium, będą obserwować słońce, sami skonstrują potrzebne do tego urządzenia – mówił podczas wizyty w starostwie powiatowym w Białymstoku autor projektu Jean Pierre.

W październiku z kolei Powiat Białostocki planuje złożyć swój wniosek w ramach programu „Erasmus+” dla młodzieży – poinformował starosta Jan Perkowski. Planowana tematyka projektu dotyczy turystyki aktywnej, edukacji ekologicznej oraz zagadnień, dotyczących ochrony przyrody.
Działanie w projekcie będzie polegało m.in. na zaprojektowaniu przez młodzież (w grupach międzynarodowych) tras pieszych, rowerowych i kajakowych pozwalających na odkrywanie rzeki Narwi i jej okolic. Projekt będzie realizowany na terenie gminy Łapy i gminy Suraż tj. rzeki Narew i jej okolic, a tym samym na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego.