Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

Ponad 8 tys. 600 miejsc w szkołach ponadpodstawowych dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów przygotowało Miasto Białystok. Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020 rozpoczęła się 13 maja. Każdy kandydat może wybrać maksymalnie 6 placówek.

Rekrutacja do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych odbywa się z wykorzystaniem systemu informatycznego – bialystok.edu.com.pl. Postępowanie prowadzone jest odrębnie dla absolwentów szkół podstawowych oraz absolwentów gimnazjów (młodzież nie ubiega się o te same miejsca w placówkach). W tym roku do placówek startuje podwójny rocznik. Wymagało to przygotowania podwójnej liczby miejsc.

– Taka sytuacja jest związana z drastycznymi zmianami w oświacie, które rozpoczęły się w 2016 roku. Szkoły ponadpodstawowe przyjmą w swoje progi jednocześnie absolwentów trzyletnich wygasających gimnazjów i ośmioletnich szkół podstawowych. Od trzech lat przygotowywaliśmy na ten trudny czas – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W szkołach ponadpodstawowych dla młodzieży Miasto przygotowało 8607 miejsc, w tym:

  • 4196 – dla absolwentów gimnazjów,
  • 4411 – dla absolwentów szkół podstawowych.

Miasto zaplanowało utworzenie 300 klas – 146 dla absolwentów po gimnazjach i 154 – po szkołach podstawowych. Uczniowie do wyboru mają: 15 liceów, 11 techników i 8 szkół branżowych I stopnia.

Wniosek o przyjęcie do publicznej szkoły ponadpodstawowej kandydaci wypełniają w formie elektronicznej, a następnie po wydrukowaniu i podpisaniu składają go w szkole pierwszego wyboru do 18 czerwca do godz. 16.00. Osoby niemające dostępu do internetu mogą wypełnić wniosek odręcznie. Formularz wniosku dostępny jest w sekretariacie każdej szkoły ponadpodstawowej prowadzonej przez Miasto Białystok.

Kandydat wypełniając wniosek może wybrać maksymalnie 6 szkół ponadpodstawowych. Szkoły należy ułożyć według preferencji uwzględniając poziom zainteresowania daną placówką. Placówka wskazana na pierwszej pozycji nazywana jest szkołą pierwszego wyboru. Nie ma ograniczeń w wyborze liczby oddziałów w wybranych szkołach.

Więcej informacji, w tym informator dla kandydatów oraz szczegółowe zasady rekrutacji i terminy, znajduje się w zakładce Edukacja/Rekrutacja.

Kamila Bogacewicz