Kolejny pożar wysypiska śmieci w Studziankach

5 czerwca 2019 r. tuż przed godziną 20.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku otrzymało zgłoszenie o pożarze hałdy śmieci przy sortowni odpadów komunalnych w miejscowości Studzianki. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano pożar wysypiska śmieci: hałda o wymiarach około 120 m x 60 m i 20 m wysokości. Pożarem objęte było około 1/3 powierzchni hałdy w południowo – zachodniej części składowiska. Zagrożone pożarem były zgromadzone w pobliżu hałdy: maszyny i pojazdy, las oddalony w odległości około 15 m oraz hala namiotowa oddalona o około 20 m od palącej się hałdy.

W pierwszej fazie akcji ratowniczo – gaśniczej podano 2 prądy wody w obronie lasu, maszyn i pojazdów oraz 2 prądy w natarciu z działek samochodowych na palącą się hałdę śmieci. Jednocześnie prowadzono rozpoznanie zaopatrzenia wodnego, w wyniku którego ustalono, że pierwszej fazie akcji będzie go stanowił zbiornik podziemny, znajdujący się na terenie zakładu o pojemności 200 m3. Równocześnie kierujący działaniami ratowniczymi zadysponował kolejne siły i środki celem podania większej ilości środka gaśniczego, stworzenia punktów czerpania wody i zwiększenia możliwości dowożenia wody. Następnie po przybyciu kolejnych SIS, utworzono 2 punkty czerpania wody: na zalewie w Wasilkowie oraz na rzece Supraśl (przy moście w miejscowości Jurowce). Wodę dowożono na miejsce pożaru i zrzucano do zbiornika podziemnego 200 m3 i trzech rozstawionych zbiorników stelażowych po 13 m3. Po przybyciu wszystkich zadysponowanych dodatkowych SIS, w kulminacyjnym momencie działań, podawano 7 prądów wody: 3 z działek przenośnych, 1 prąd wody z działka przewoźnego na GCBA 8/50, 2 z działek zamontowanych w koszach podnośników oraz 1 prąd wody z linii W-52 na koronie hałdy. Po stłumieniu płomieni na większości powierzchni pożaru, przeorganizowano SIS pod kątem zapewnienia odpowiedniej wydajności dla będącego na miejscu zastępu z Zakładowej Straży Pożarnej Adamowo. Podano prąd wody z działka zamontowanego na samochodzie GCBA 18/100. Po zlokalizowaniu pożaru, do działań monitorujących w porze nocnej wykorzystywano kamerę termowizyjną.
Następnego dnia około godziny 7:30 nastąpiła podmiana ratowników. Na teren sortowni zaczęto zwozić piach i rozpoczęło się zasypywanie hałdy. Do tego celu użyto wcześniej przygotowanego żwiru, który był transportowany na górę hałdy za pomocą „Fadromy” i rozsypywany przez koparkę gąsienicową. W tym samym czasie zostały przegrupowane SIS. Pojedyncze zarzewia ognia na szczycie hałdy dogaszano 2 prądami wody. W ten sposób 6 czerwca o godz. 14:40 akcja została zakończona.
Opracowanie: mł. bryg. Jerzy Żaworonek, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcie: bryg. Tomasz Gierasimiuk, KW PSP w Białymstoku


Artykuły promocyjne

KWPSP Białystok:  								Kolejny pożar wysypiska śmieci w Studziankach