Branża IT kojarzy się głównie z programowaniem i choć nie ma w tym nic dziwnego, nie zamyka to katalogu zawodów. W dzisiejszych czasach wszystko jest w sieci, wszystko jest mobilne, a to otwiera szereg możliwości.

Projektowanie stron internetowych, czy jest dla Ciebie?

Strona WWW

Projektowanie serwisów internetowych jest jednym z gorących zawodów, które mimo swoich lat, wciąż nie tracą na popularności. Badania przeprowadzane na osobach zajmujących się tworzeniem strony internetowych pokazują, że doświadczone osoby, na etacie zarabiają 6 do 8 tysięcy złotych netto. Oczywiście im większe miasto, tym większe zarobki. Pamiętajmy, że jest to tylko średnia, odpowiednio obrotny człowiek może zarabiać dużo więcej.

Skąd się bierze zapotrzebowanie na ten zawód? Odpowiedź jest banalnie prosta. Dzisiaj każdy przedsiębiorca chce być w sieci. Ba, musi być w niej. Jeśli nie posiadasz swojej strony WWW, będziesz miał duże problemy. Jeśli nie widziałeś jeszcze “Przemytnika” Clinta Eastwooda, podpowiem tylko - zgadnij co doprowadziło Earla Stona do bankructwa? Dobrze myślisz - nie miał strony w Internecie.

Jeśli więc Internet jest tak szalenie istotny, to prawdopodobnie każdy zna się na projektowaniu stron? Błąd, to wciąż bardzo niszowa umiejętność. Tworzenie serwisów internetowych to dla wielu czarna magia. Być może kilka osób poradzi sobie z prostą konfiguracją bloga na Wordpressie, ale jeśli spytasz czy potrafi zmienić kolor czcionki w stylu, prawdopodobnie załamie ręce. Zakładanie strony internetowej pozornie wydaje się łatwe, nie mając jednak doświadczenia, można popełnić całą masę błędów.

Na przykład tworząc sklep internetowy, trzeba wziąć pod uwagę dziesiątki aspektów. Na jakim szablonie powstanie, jakiego integratora płatności wybierzemy, co jest wąskim gardłem w naszym procesie zakupowym? Projektowanie serwisów internetowych tylko pozornie nie nastręcza trudności. Okazuje się, że im dalej w las, tym więcej rzeczy trzeba wiedzieć.

Jakie cechy musi posiadać dobry projektant?

Tworzenie serwisów internetowych wymaga przede wszystkim znajomości narzędzi, których trzeba używać by zaprojektować funkcjonalną stronę www. Trzeba być z nimi na bieżąco, wiedzieć, które są najbardziej kompatybilne, najszybsze oraz adekwatne do potrzeb klienta.

Trzeba mieć w sobie żyłkę detektywa. Musimy przewidzieć jak potencjalny klient czy czytelnik zachowa się po wejściu na naszą stronę. Gdzie będzie kierował wzrok, jak powinny wyglądać przyciski by było czytelne. Jak zaprojektować nawigację, by podczas przeglądania nie zrazić nikogo do strony. Tak zwany user experience jest dzisiaj szalenie ważny.

Wreszcie, warto by projektant znał się na grafice, albo miał zaprzyjaźnionego grafika, który to zrobi dla niego. Nasi klienci są głównie wzrokowcami. Jeśli trafią na wspaniale zaprojektowaną stronę, ale z paskudnie wykonanymi grafikami, możemy być więcej niż pewni, że od razu ją opuszczą. Klient dokonuje decyzji w mgnieniu oka. Jeśli coś nie będzie mu się podobało, ma pewność, że to co my oferujemy znajdzie w kilkunastu innych miejscach.

Jak zostać projektantem stron www?

Odpowiedź jest prosta. Przez doświadczenie! Jeśli jeszcze nie potrafisz niczego, załóż bloga na Wordpressie. Zainstaluj potrzebne wtyczki, poznaj jak działają, eksperymentuj, testuj.

Poszukaj firmy, która zajmuje się kompleksową obsługą klientów internetowych. Być może szukają stażysty albo junior projektanta. Wezmą Cię pod swoje skrzydła i nauczą wszystkiego. Poznasz narzędzia, język, tajniki user experience. Owszem, na początku będziesz wykonywał najnudniejsze zlecenia, najprostsze sprawy. Jednak gdy nabędziesz doświadczenia, będą Ci przydzielane coraz bardziej skomplikowane sprawy.

Po dłuższym czasie, gdy będziesz czuł, że wiesz już wszystko co potrzebujesz, będziesz mógł podjąć decyzję. Czy zostajesz w firmie i próbujesz awansować czy wybierasz drogę freelancera, ale to już temat na zupełnie inną dyskusję.