Kampania „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” w Wąsoszu

16 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Wąsoszu odbyło się spotkanie przedstawicieli służb mundurowych z uczniami i gronem pedagogicznym. Głównym tematem spotkania było omówienie zagrożeń związanych z okresem jesienno-zimowym w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej pod hasłem „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

W czasie spotkania instruktażowego funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie poinformował grono pedagogiczne i uczniów, że głównym celem kampanii jest zmniejszenie liczby pożarów w budynkach mieszkalnych i ograniczenie zatruć tlenkiem węgla, do których najczęściej dochodzi w sezonie grzewczym. Szczególną uwagę zwrócono na zakup i montaż czujników tlenku węgla oraz zasady prawidłowej ewakuacji w przypadku powstania pożaru, a także właściwego sposobu powiadamiania służb ratowniczych przy użyciu numerów alarmowych 998 i 112.

Ze strażackich statystyk wynika, że każdego roku w okresie jesienno-zimowym odnotowuje się zwiększoną liczbę pożarów w budynkach mieszkalnych. Do pożarów i zdarzeń związanych z zatruciami tlenkiem węgla dochodzi najczęściej w wyniku ludzkich zaniedbań. Dlatego też apelujemy do właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych o okresowe czyszczenie przewodów wentylacyjnych i dymowych oraz instalacji gazowych przez wyspecjalizowane firmy. Obowiązek ten wynika z art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r., poz.1186 ze zmianami).

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719 ze zmianami), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie