W pracy na magazynie przydaje się w pierwszej kolejności paleciak (inaczej wózek paletowy) czy szafa na narzędzia. Jednak rodzaj wózka ręcznego zależy od wykonywanych prac magazynowych, bowiem może okazać się, że takie elementy, jak waga do palet czy rolki transportowe do maszyn mają w tej kwestii znaczenie. Z kolei z niektórymi zadaniami zwykły wózek paletowy ręczny nie będzie w stanie sobie poradzić, np. z dużą wysokością. Rozwiązaniem w takim wypadku są  podnośniki nożycowe lub sztaplarki.

Dlaczego podnośnik zamiast wózka?

Z prostego powodu - wózki paletowe ręczne są przeznaczone przede wszystkim i w większości przypadków jedynie do transportowania towaru, a nie jego podnoszenia. Wózek paleciak zwyczajnie nie ma takich możliwości, osiągając maksymalnie około 20 cm wysokości. Paleciaki mają usprawniać transport z punktu a do punktu b, ale jedynie w poziomie. Niektóre wózki tego typu w ogólnie nie mają funkcji uniesienia towaru, np. wózek do beczek. Podobnie zresztą wózek schodowy - ten najprostszy trzeba zwyczajnie wciągnąć na górę. Paleciak ręczny to także nie sprzęt do dużych obciążeń (maksymalnie do 3,5 tony w przypadku modeli o długich widłach). W przeciwieństwie do wózka paletowego z wagą, taki podnośnik nożycowy może unosić nawet do 10 000 kg i osiągać kilka metrów wysięgu. To osiągi niejednego, mniejszego żurawia warsztatowego.

Podesty jednonożycowe

Podnośniki nożycowe stanowią rodzaj wózków platformowych, mających możliwość unoszenia platformy towarowej na duże wysokości w zależności od użytej przy ich budowie ilości dźwigników. Najbardziej podstawową wersją takiego wózka elektrycznego jest model jednonożycowy, czyli z jedną parą dźwigników. To model o stosunkowo małych osiągach - około 1 000 kg udźwigu oraz od 0,6 m do 1,8 m wysięgu. W porównaniu do wózków paletowych taki podnośnik wydaje się wytrzymalszy i bardziej funkcjonalny, szczególnie przy podnoszeniu towaru.

Wózki do zadań specjalnych

Podesty dwu i trzynożycowe

Drugim typem wózka podnośnikowego jest ten o większej ilości dźwigników. Osiąga on maksymalną wysokość do 4,5 metra oraz jest w stanie unieść nawet 3 000 kg. Najpopularniejsze w tym przypadku są dwunożycowe i trzynożycowe podnośniki. Większa ilość dźwigników sprawia, że płyta towarowa wózka platformowego o wymiarach do 2,5 metra x 1,3 metra staje się stabilniejsza i wytrzymalsza.

Podesty wielonożycowe

Najrzadziej spotykaną opcją wśród wózków magazynowych z rodzaju tych z podnośnikiem jest model o większej ilości dźwigników (więcej niż trzy pary). Wielonożycowe podest gwarantują dużą stabilność, większe możliwości załadunkowe oraz wytrzymałość. Najczęściej jest to sprzęt profesjonalny z wysokiej półki cenowej, przeznaczony głównie na potrzeby budowlane i warsztatów mechanicznych. Maksymalne obciążenie wynosi w tym przypadku aż 8 000 kg. Wysokość, jaką jest w stanie osiągnąć to od 0,8m do 1,8m. Platforma ma duże wymiary (6 metrów x 2 metry) pod ładunki wielkogabarytowe. Takich osiągów nie będzie miał żaden spośród paleciaków z wagą.