Czy rzepak ozimy wciąż jest opłacalnym rozwiązaniem w Polsce?

Obserwując przebieg zimy w ostatnich latach, ciężko nie dostrzec bardzo wyraźnych zmian i ocieplenia klimatu. W niektórych regionach Polski praktycznie nie obserwujemy opadów śniegu. W takiej sytuacji, kilka mroźnych dni może spowodować prawdziwą klęskę w uprawach roślin ozimych. Czy odmiany rzepaku ozimego wciąż stanowią dobry wybór w naszym kraju?

Zmiany w klimacie a uprawa rzepaku ozimego

Jeszcze kilkanaście lat temu, rzepak ozimy był w zasadzie jednym, słusznym wyborem w naszym kraju. Dostępne dziś nasiona rzepaku ozimego wymagają należytych warunków do wegetacji. Potrzebne są niskie temperatury, a także pokrywa śnieżna, która zabezpieczy rośliny. Tymczasem, w ostatnich latach na nadmiar śniegu narzekać nie możemy. Nie brakuje natomiast bardzo mroźnych dni.

W takiej sytuacji, rośliny nie chronione przez pokrywę śnieżną mogą zostać uszkodzone przez duże mrozy panujące przy gruncie. To spowoduje znaczne ograniczenie wielkości oraz jakości plonów. Jedynym rozwiązaniem jest wybór odpowiednich nasion dostosowanych do obecnych zim.

Bogaty wybór nasion rzepaku ozimego

W sieci możemy znaleźć sklepy oferujące nawet kilkadziesiąt różnych gatunków rzepaku ozimego. Dostępne nasiona rzepaku ozimego często pochodzą z ostatnich upraw, w których uwzględniono łagodniejszy przebieg zimy. Dzięki temu, rośliny są bardziej odporne na niskie temperatury oraz nie potrzebują tak bardzo pokrywy śnieżnej. Tylko za sprawą takich nasion, uprawa rzepaku ozimego w Polsce wciąż stanowi opłacalne rozwiązanie.