Powiat hajnowski – zagrożenia w okresie zimowym

Okres zimowy niesie ze sobą wiele zagrożeń takich jak zatrucia czadem i pożary ale również takich które są związane z niskimi temperaturami, zaspami śnieżnymi, zamarzniętymi akwenami wodnymi czy oblodzonymi drogami.

Obserwując pogodę przez ostanie kilkanaście godzin możemy zauważyć, że praktycznie bez przerwy pada śnieg i to w dodatku mokry. W przypadku obniżenia się temperatury szybko może zamienić się w lód. Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu, jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu nawet 900 kg. Takie obciążenie konstrukcji budynku może doprowadzić do jej naruszenia a nawet zawalenia się budynku. Pamiętajmy aby zalegający śnieg i sople lodu usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę Prawo budowlane do usuwania z dachów śniegu i lodu.

Niska temperatura, może prowadzić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem jest silny wiatr, który w połączeniu z temperaturą tylko nieco powyżej 0 stopni C, może mieć taki sam skutek jak powietrze o temperaturze kilkunastu stopni C poniżej 0 w bezwietrzny dzień. Pamiętajmy, by wychodząc na zabawę na powietrze ubiór dostosować do warunków pogodowych tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu.

Przebywając nad zbiornikami pokrytymi lodem, zachowaj szczególną ostrożność i pod żadnym pozorem nie wchodź na lód. Chcąc jeździć na łyżwach korzystaj tylko ze zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Zabawa na zamarzniętym jeziorze, stawie lub rzece jest bardzo niebezpieczna i może skończyć się tragicznie, ponieważ lód nie jest jednakowo gruby na całej powierzchni i może się załamać pod twoim ciężarem.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Bajko, KP PSP w Hajnówce.