Prawo jazdy - ile kosztuje i co warto wiedzieć?

Uprawnienia do kierowania przydają się nie tylko w życiu prywatnym, lecz także w pracy. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wyrobienie prawa jazdy. Robią to zarówno świeżo upieczeni młodzi dorośli, jak i ludzie znacznie starsi. Uzyskanie uprawnień do kierowania wiąże się jednak z koniecznością opłacenia kilku dokumentów i usług. Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?

Co składa się na koszt prawa jazdy?

Koszt prawa jazdy nie jest niski, jednak należy pamiętać, że taki dokument wyrabia się zwykle raz w życiu. Jeśli nie utracisz uprawnień w wyniku własnych zaniedbań, będzie to jednorazowa inwestycja. Istnieje również opcja uzyskania prawa jazdy innej kategorii, jednak ceny kursu różnią się w zależności od tego, jakim pojazdem chcesz jeździć.

Na cenę uzyskania prawa jazdy wpływają takie elementy, jak:

  • zrobienie zdjęć do PKK (20-60 zł),
  • kurs w szkole jazdy (1500-2500 zł),
  • badanie lekarskie (200 zł),
  • opłata za egzamin praktyczny (140 zł),
  • opłata za egzamin teoretyczny (30 zł),
  • wydanie dokumentu (100,50 zł)

Ile kosztuje prawo jazdy? Wszystko zależy głównie od tego, którą szkołę wybierzesz i kiedy zdasz egzamin. Niektóre osoby podchodzą do testów kilkukrotnie, co znacznie wpływa na ostateczną cenę przedsięwzięcia. Zazwyczaj koszt wyrobienia prawa jazdy zamyka się w 2500 zł. Czasami jednak może on osiągnąć nawet 4000 zł. Wszystko zależy od ewentualnych poprawek egzaminów oraz wybranej szkoły jazdy.

Co warto wiedzieć o prawie jazdy?

Prawo jazdy dzieli się na kilka kategorii – AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, C C1, C1+E, C+E, D, D1, D1+E, D+E, T i Tramwaj. Każdy dokument daje uprawnienia do kierowania nieco innymi pojazdami. W Polsce najczęściej wyrabia się kategorię B, która pozwala na użytkowanie standardowych samochodów osobowych. W przypadku innych kategorii cena uzyskania uprawnień może różnić się ze względu na fakt, że do nauczenia się jazdy ciężarówką czy traktorem konieczne jest zorganizowanie nieco innych warunków. Wówczas koszt kursu na prawo jazdy wzrasta, a jest on przecież najważniejszym czynnikiem determinującym sumę wydatków.

Warto również wiedzieć, że wszystkie pojazdy poruszające się po polskich drogach muszą być ubezpieczone. Młodzi kierowcy, którzy dopiero zdali egzamin, zazwyczaj płacą za polisę znacznie więcej niż osoby doświadczone. Z tego powodu znalezienie korzystnej oferty w ich przypadku jest niezwykle trudne. Wybierając ubezpieczenie OC, warto korzystać z internetowych porównywarek, takich jak https://rankomat.pl. Dzięki nim można szybko zestawić ceny poszczególnych opcji i sprawdzić koszt ubezpieczenia na podstawie parametrów danego pojazdu i własnego doświadczenia. Kierowcy tuż po egzaminie nie mogą liczyć na atrakcyjne zniżki, dlatego często decydują się na wykupienie polisy z rodzicem.

Co ciekawe, na kurs prawa jazdy można zapisać się na 3 miesiące przed ukończeniem 18 roku życia. Egzamin musi być jednak zdany dopiero w sytuacji, gdy przyszły kierowca stanie się pełnoletni. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wyrobić wszystkie godziny kursu wcześniej i zdobyć uprawnienia już w dniu urodzin.