Coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie fotowoltaiki, czyli taniego i ekologicznego prądu, którego źródłem są promienie słoneczne. Warto dołączyć do tej grupy, ponieważ - mimo że na początku trzeba trochę zainwestować – o to potem można sporo zaoszczędzić. Na tej liście są zarówno rodziny zajmujące domki jednorodzinne, jak również przedsiębiorcy.
Oszczędności i ochrona środowiska
PaneIe fotowoltaiczne dają nie tylko darmową energię elektryczną. Ich inną zaletą jest również to, że ci którzy je posiadają przyczyniają się do ochrony środowiska. Bo dzięki nim zmniejsza się zużycie konwencjonalnych źródeł energii. Poza tym fotowoltaika jest praktycznie bezobsługowa, prąd produkuje się sam i jest automatycznie rozprowadzany w sieci. Kolejna zaleta jest taka iż dzisiejsze panele słoneczne pozwalają na natychmiastowe wykorzystywanie prądu lub, gdy jest go za dużo, odsprzedanie do sieci. To też dzieje się bez ingerencji człowieka. A producenci dają zwykle 25 lat gwarancji na bezawaryjne funkcjonowanie całego systemu
Zupełnie darmowy prąd po 6 latach
Symulacje specjalistów wskazują na przykład, że 5-osobowa rodzina, mieszkająca w 140 metrowym domu, po założeniu fotowoltaiki, zapłaceniu z nią i po otrzymaniu dopłaty na przykład z rządowego programu „Mój prąd” potrzebuje około 6 lub 7 lat na to, aby w całości spłacić to, co zainwestowali i od tego momentu korzystać z prądu zupełnie za darmo. A gdy w tym czasie ceny tej energii pójdą w górę, to ten czas będzie jeszcze krótszy.
Należy jednak wiedzieć, iż rządowy program „Mój prąd” przeznaczony jest tylko dla instalacji o mocy od 2 do 10 kW i dopłaty mogą dostać tylko na nowe systemy założone po 23 lipca 2019 roku. Starać się o nie można dopiero po całkowitym zakończeniu inwestycji.
Lepszy wizerunek firmy
Panele fotowoltaiczne to również dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców. Fotowoltaika może zmniejszyć wydatki na funkcjonowanie zakładu lub warsztatu a przy okazji wpłynie korzystnie na pozytywny wizerunek firmy, która dba również o środowisko naturalne. A to dla niektórych kontrahentów ma znaczenie.
Poza tym w lipcu 2019 roku został zatwierdzony został przez rząd pakiet, który na nowo określa „prosumenta energii odnawialnej”, którym może być również przedsiębiorca. Jeżeli zainstalowane przez niego panele słoneczne mają moc do 0 kW jest on objęty systemem upustów tak samo jak osoba prywatna. I oznacza to, iż może podłączyć fotowoltaikę do sieci elektroenergetycznej. Wówczas niewykorzystany przez niego prąd magazynuje zakład energetyczny. I przedsiębiorca może go wykorzystać w czasie zwiększonego zapotrzebowania na energię, gdy nie wystarcza mu ta, którą sam produkuje. Za „przechowywanie prądu” ma tej nadwyżki jednak od 20 do 30 procent mniej. To koszt jej magazynowania. Ciągle też wzrasta liczba form pomocy finansowej dla przedsiębiorców decydujących się na inwestowanie w fotowoltaikę. To między innymi: program BOCIAN, Regionalne Programy Operacyjne (RPO) lub Energia PLUS. Panele fotowoltaiczne można również wziąć w leasing.
Więcej informacji
Fotowoltaika z 4oze.pl - dowiedz się więcej o panelach fotowoltaicznych - sprawdź korzyści