Nie tylko sushi - co warto wiedzieć o kuchni japońskiej?

Japonia to naród słynący z długowieczności, a średnia długość życia mieszkańców kraju kwitnącej wiśni, od lat znajduje się światowej czołówce. Przypadek? Oczywiście, że nie. Ma to związek ze sposobem żywienia, który obfituje w świeże warzywa, ryby i ryż. Kuchnia japońska to prawdziwe przysmaki, które znalazły uznanie na całym świecie. Jakie dania i składniki są w niej najpopularniejsze?

Ryż - podstawowy składnik diety

Kto nie zna sushi? Trudno byłoby znaleźć taką osobę. W końcu moda na jedzenie sushi jest już globalna i nie ominęła również Polski. Sushi, to bez wątpienia najbardziej znana japońska potrawa, która uosabia cały schemat żywienia mieszkańców tego pięknego kraju. Ryż owinięty w glony wakame, świeża ryba i warzywa, to mieszanka, która nie tylko jest atrakcyjna dla podniebienia, ale również bardzo zdrowa. Istnieje wiele rodzajów i metod przygotowania sushi, popularne jest choćby to w tempurze oraz najprostsze - Nigiri. Sushi tradycyjnie spożywa się z dodatkiem japońskiego, ostrego chrzanu - wasabi oraz z sosem sojowym (najważniejszą przyprawą), a pomiędzy kolejnymi kawałkami przekąsza się marynowany imbir. Poza sushi, ryż występuje w wielu różnych daniach (np. Butadon w towarzystwie duszonej wieprzowiny) i przede wszystkim stanowi obowiązkowy dodatek do każdego posiłku. Japoński ryż jest przy tym nieco okrągły i dość klejący - w końcu je się go pałeczkami. Ryż obecny jest nawet w omlecie, tzw. Omuraisu.

Esencjonalne zupy i makarony

Podstawą japońskiej diety są świeże ryby, co jest dość oczywiste z racji lokalizacji tego państwa. Stanowią one ponad połowę spożywanego białka pochodzenia zwierzęcego, nie oznacza to jednak że Japończycy nie jedzą wcale mięsa. Są to jednak raczej niewielkie ilości, a najpopularniejszymi rodzajami mięsa są wieprzowina i wołowina. To, z czego zaś jeszcze słynie ta niezwykła kuchnia, to esencjonalne buliony i makarony. Zupy japońskie są najczęściej przygotowywane na bazie Dashi - bulionu z wodorostów i suszonej ryby.

Wykonanie takiej zupy jest dość proste - w miskach umieszcza się wybrane warzywa i dodatki, a następnie zalewa je Dashi. Inne, popularne zupy, to Miso (wywar z fermentowanej soi) oraz Ramen - odpowiednik naszego rosołu, którego niezbędnym elementem są kluski. Makarony (np. gryczany Soba i pszenny Udon), to również niezwykle oryginalne i zdrowe kompozycje. Są podawane w towarzystwie warzyw, glonów, ryb i mięsa. Co ciekawe, Japończycy raczej stronią od dużej ilości przypraw. Niemal całkowicie obce są im zioła, obowiązkowymi przyprawami są za to sos sojowy i sake, czyli wino z ryżu.

Więcej o sushi oraz o japońskich zupach możesz dowiedzieć się na stronie Gold Sushi - sprawdź.

Desery, które wcale nie są słodkie

Kuchnia japońska zachwyca niezwykłymi smakami i nietypowymi połączeniami. Najlepszym tego dowodem są tradycyjne desery, które są całkowicie inne od tych znanych w Europie. Przykład? Dango, czyli kulki ryżowe, które podaje się z sosem na bazie cukru i... sosu sojowego. Do wielu deserów japońskich wykorzystuje się też fasolę. Jest ona podstawą choćby galaretki Yokan (powstaje z czerwonej fasoli Azuki) czy Anko - słodka pasta, która najczęściej są wypełniane ryżowe ciasteczka Mochi. Japońskie słodkości są więc tak naprawdę raczej mało słodkie, jednak dzięki zwiększającym się, zachodnim wpływom, można spotkać się z coraz większą ilością deserów, które przypominają te dobrze nam znane, jak np. japońska wersja pankejków. Warto też wiedzieć, że kuchnia japońska w 2013 roku została wpisana na listę UNESCO. Już sam ten fakt powinien przekonać każdą osobę, która jeszcze nie próbowała japońskich przysmaków, do szybkiego nadrobienia zaległości.