Tegoroczny sezon wakacyjny tradycyjnie otworzy i zamknie festiwal Wschód Kultury – unikalne w skali kraju cykliczne przedsięwzięcie, będące efektem partnerskiej współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej. W ramach festiwalu w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie zaplanowano łącznie około 80 bezpłatnych wydarzeń. Białostocki festiwal Inny Wymiar odbędzie się w dniach 19-22 sierpnia.

Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar odbędzie się w Białymstoku po raz dziewiąty. Zadebiutował w 2007 r., a sześć lat później pojawił się w nowej odsłonie, w ramach partnerskiej współpracy kulturalnej trzech miast wschodniej Polski. Od początku prezentuje bogactwo wielokulturowości Podlasia, w szczególności Białegostoku. Promuje ideę dialogu i tolerancji w mieście zróżnicowanym kulturowo, gdzie od wieków mieszkali obok siebie Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Przywraca pamięć o utraconym, jednocześnie ukazując dokonania współczesne, łączy historię ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Podczas festiwalu swoją twórczość prezentują zawsze artyści wywodzący się z różnych narodowości i kultur, również tych, które współtworzyły w przeszłości historię i kulturę regionu.

– Jak co roku w sierpniu zapraszamy na finał Wschodu Kultury do wielokulturowego Białegostoku. Tym razem chcemy przypomnieć żydowskie dziedzictwo miasta. Przyczynkiem do tego jest także rocznica powstania w białostockim getcie, która praktycznie pokrywa się z początkiem tegorocznej edycji Wschodu Kultury w stolicy Podlasia – wyjaśnia zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – O fascynującej żydowskiej przeszłości miasta, ale też i o żydowskiej kulturze, nadal wie zbyt mało osób. Będziemy chcieli o tej historii, nieraz bolesnej, przypomnieć. Dlatego zapraszamy na szereg wydarzeń, wśród których warto wspomnieć wystawę "Kaduk" w dawnej synagodze Cytronów, gdzie będzie można zobaczyć portrety z lat 30. Zdjęcia zostały wybrane z pięciuset negatywów ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego. "Ostatnia stacja" natomiast to spektakl, który odbędzie się na terenie przyległym do dworca kolejowego Białystok Fabryczny, skąd w sierpniu 1943 r. hitlerowcy wywieźli około 40 tys. Żydów z białostockiego getta. "Przy chasydzkim stole" przybliży natomiast świat tradycji chasydów z Rzeczpospolitej. Szabatowy wieczór połączony będzie z muzyką i degustacją dań tradycyjnej kuchni żydowskiej. Ciekawym wydarzeniem muzycznym będzie na pewno koncert 11-osobowej orkiestry z Izraela "Hoodna Orchestra", która łączy wiele gatunków muzycznych. Oprócz tego w ramach festiwalu zaprosimy na wydarzenia z udziałem gości z Ukrainy i Białorusi, łącząc – jak to w Białymstoku – wschód z zachodem.

W tym roku w programie pięciu wymiarów (muzyki, sztuki, teatru, filmu, społeczności) znalazło się 19 wydarzeń. W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią Mazolewski Quintet i Laboratorium Pieśni, Hoodna Orchestra (Izrael), Pink Freud oraz Karaś/Rogucki. W programie także remiks opery Giacomo Meyerbeer’a „Robert Diabeł”, interdyscyplinarny projekt Kobiety Wschodu oraz wspólny koncert Kapeli Batareja i Kapeli Zhydovachka (Białoruś). Inny Wymiar Sztuki to cztery wystawy: „Ukraina” Stepana Rudyka, „Oni tu byli. Są i będą – historia kina na Podlasiu”, „Kaduk” oraz „Szlakiem przydrożnych kapliczek” w plenerze. W ramach Innego Wymiaru Teatru zaprezentowana zostanie „Ostatnia stacja”, spektakl nawiązujący do likwidacji przez hitlerowców białostockiego getta w 1943 roku, a także monodram Natalii Sakowicz "Romans". Inny Wymiar Filmu to: „Lang ist der Weg”, pierwszy film przedstawiający Holocaust z żydowskiej perspektywy i „Wieloryb z Lorino” o mieszkańcach Półwyspu Czukockiego.

W programie Innego Wymiaru Społeczności znalazły się: spacer edukacyjny „Wspomnienia o Białostoczku”, spotkanie z Rusłanem Kulewiczem „Grodno – wspólna przeszłość w opowieściach i wspomnieniach”, plenerowy projekt taneczny PLANTacja Sztuki oraz Wieczór szabatowy z pieśnią i opowieścią żydowską „Przy chasydzkim stole”.

Źródło: Narodowe Centrum Kultury