Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

Białystok będzie gospodarzem trzeciej edycji ORLEN Wyścigu Narodów. Najlepsi młodzieżowcy świata 29 i 30 maja pojadą też pięknymi drogami Podlasia. Start potwierdziło już 25 ekip.

Tylko Polska, Czechy i Francja w tych trudnych, pandemicznych czasach podejmują się organizacji wyścigów z cyklu Puchar Narodów UCI. Walka o trofea zacznie się właśnie w Białymstoku. W czerwcu młodzi kolarze spotkają się w czeskich Jesionikach, a kolejne dwie edycje – w lipcu i sierpniu – odbędą się we Francji.

– Z radością przyjąłem wiadomość, że to wielkie święto sportu, jakim są zawody Wyścig Narodów, odbędzie się w Białymstoku i naszym regionie. Dzięki temu poczujemy wszyscy tę niezwykłą atmosferę współzawodnictwa. Mam nadzieję, że ta impreza przyniesie wszystkim zawodnikom, organizatorom, a także mieszkańcom naszego miasta, którzy będą oglądać to widowisko, wiele radości i satysfakcji – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Pierwsza edycja ORLEN Wyścigu Narodów odbyła się w Bukowinie Tatrzańskiej, druga w Rzeszowie, teraz czas na stolicę województwa podlaskiego. Organizatorzy wspólnie z władzami Białegostoku przygotowali ciekawą i urozmaiconą trasę. Pierwszego dnia rywalizacji kolarze pokonają 143 km, drugiego niespełna 125 km. Meta obu etapów usytuowana została przy Alei Józefa Piłsudskiego, dokładnie w tym miejscu, gdzie 12 lat temu po raz ostatni finiszował w Białymstoku Tour de Pologne.

– Bardzo się cieszę, że wracamy w te piękne rejony. Białystok zmienił się niesamowicie. Według raportów Komisji Europejskiej nigdzie w całej Europie jakość życia nie wzrosła tak bardzo w ciągu ostatnich pięciu lat, jak w tym mieście. My do tej jakości postaramy się dołożyć jeszcze niezapomniane sportowe emocje – powiedział Czesław Lang, dyrektor ORLEN Wyścigu Narodów i Tour de Pologne.

Start w zawodach potwierdziło 25 reprezentacji, w tym oczywiście biało-czerwoni. Wszystkie zespoły wystartują w narodowych barwach. Rywalizację pokaże Telewizja Polska. 30 maja aktywni fani kolarstwa będą mogli zmierzyć się z trasą wyścigu. Tego dnia z Białegostoku ruszy bowiem ORLEN Lang Team Race, rozpoczynający amatorski cykl w 2021 roku. Zapisy są otwarte.

Wydarzenie jest dofinansowane przez Miasto Białystok.

Więcej informacji znajduje się na stronie langteamrace.pl.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz