Dziś (12 lipca) mija 80. rocznica śmierci Jakuba Szapiro - założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku. Z tej okazji zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński złożył kwiaty pod tablicą na kamienicy przy ulicy Lipowej, gdzie mieszkał Jakub Szapiro.

Jakub Szapiro uważany jest za najwybitniejszego białostockiego esperantystę okresu międzywojennego. Zginął 12 lipca 1941 r., rozstrzelany przez hitlerowców w lesie Pietrasze wraz z trzema tysiącami mieszkańców miasta.

– Była to bardzo ważna postać w historii naszego miasta – powiedział Przemysław Tuchliński. – Jakub Szapiro był nie tylko najwybitniejszym białostockim esperantystą, ale też uznanym działaczem społecznym i propagatorem Białegostoku za granicą.

W okresie międzywojennym Jakub Szapiro był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich esperantystów, głównym delegatem na Polskę Światowego Związku Esperanta, twórcą licznych artykułów, przewodników turystycznych, a także podręcznika do nauki języka esperanto. Był także znanym dziennikarzem, filatelistą, animatorem teatru.

Z inicjatywy Jakuba Szapiro w 1919 r. ulicy Zielonej w Białymstoku, przy której stał dom rodzinny twórcy esperanto, nadano imię Ludwika Zamenhofa, a w roku 1921 powstało w Białymstoku Towarzystwo Esperantystów im. L. Zamenhofa.

W Białymstoku istnieje też szlak turystyczny „Esperanto wielu kultur”, na którego trasie znajduje się między innymi dom Szapiro. Jest on też jednym z bohaterów muralu przy ulicy Zamenhofa, a także patronem jednej z białostockich ulic.

Anna Kowalska