O czym trzeba pamiętać organizując pogrzeb?

Gdy odchodzi ktoś bliski, emocje w tym czasie biorą górę i czasami jest nam trudno normalnie funkcjonować. Przytłaczają nas wszystkie myśli i nie jesteśmy w stanie załatwić najprostszych rzeczy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie co się dzieje, gdy odchodzi bliska osoba naszemu sercu (np matka /ojciec), to my jesteśmy odpowiedzialni za organizacje ceremonii pogrzebu. Wiem, że to ciężki temat i niektórzy nie chcą nawet dopuszczać do siebie ów myśli, jednakże to my jesteśmy odpowiedzialny za pochówek.

Czynność jaką powinniśmy wykonać zaraz po otrzymania przykrej wieści, jest zgłoszenie do urzędu stanu cywilnego osoby zmarłej, nie w późniejszym terminie, niż 3 dni po jej zgonie. Zanim przystąpimy do organizacji samego pogrzebu, najważniejsze są formalności i o tym należy pamiętać, niezależnie w jakiej sytuacji obecnie się znajdujemy. Zwykle wszystko odbywa się bardzo szybko i po kilku dniach, organizacja wszystkiego, powinna być dopięta na ostatni guzik.

Organizacja pogrzebu - od czego zacząć?

  1. Tak jak wspomniałam wcześniej, pierwszym etapem jest udanie się do urzędu stanu cywilnego. Bliscy mają na to zaledwie 3 dni, więc nie ma co odwlekać tej czynności w czasie. Tam pracownicy dokonają odpowiednich formalności i wydadzą odpowiednie dokumenty, które potrzebne będą w dalszych krokach organizacji pogrzebu.
  2. Wybór zakładu pogrzebowego. Tutaj mamy naprawdę szerokie pole do popisu. W każdym mieście jest mnóstwo takich zakładów, jednakże trzeba konkretnie się zastanowić, jaki będzie najlepszy. Zakład pogrzebowy bardzo często przejmuje większość obowiązków rodziny (stara się o zasiłek, rozmawia z księdzem a czasami nawet organizuje cały pogrzeb). Bardzo często jest to ogromne ułatwienie dla rodziny, która pogrążona jest w żałobie, jednakże to tylko od bliskich zależy, jakimi czynnościami ma zająć się dom pogrzebowy. Rodzina musi pamiętać, aby skompletować WSZYSTKIE dokumenty niezbędne do zorganizowania takiej ceremonii (karta zgonu ze szpitala, dowód osobisty zmarłego a także dokument potwierdzający jego zatrudnienie bądź przebywanie na emeryturze /rencie). Wybierając się do domu pogrzebowego należy mieć na uwadze czy ciało zmarłego ma być pochowane w tradycyjny sposób, czy może ma zostać skremowane. Na miejscu bliscy wybierają trumnę dla osoby zmarłej, ustalają datę ceremonii pogrzebu oraz wskazują miejsce, w którym ma spocząć ciało na cmenatrzu.
  3. Kolejną ważną rzeczą jest klepsydra, która poinformuję o pogrzebie osoby z którymi miał kontakt zmarły (pozostała część rodziny, sąsiedzi, pracownicy). Zazwyczaj wisi ona w miejscu zamieszkania zmarłego, w jego miejscu pracy oraz w parafii do której należał.
  4. Niekiedy zmarły ma "ostatnie życzenie". Pragnie, aby na jego pogrzebie była oprawa muzyczna bądź  niekiedy wygłaszana jest mowa. W takim przypadku należy nieco wcześniej ustalić wszystkie szczegóły (np. znaleźć osobę, która podejmie się wyzwania i bez problemu zagra utwór na trąbce) ,
  5. Warszawa usługi pogrzebowe - sprawdź dodatkowe informacje o tym, co jest potrzebne do zorganizowania ceremonii pogrzebowej.

Ceremonia pogrzebowa - o czym jeszcze pamiętać?

Oprócz formalności i organizacji całego pogrzebu, należy zwrócić uwagę na ubiór swój jak i zmarłego. Często jest tak, że domownicy nie mogą odszukać odpowiednich ubrań, w których można by pochować zmarłego. W takim celu warto porozmawiać z domem pogrzebowym, gdyż oferują oni również usługi ubierania a czasami malowania zwłok. Ponadto na bliskich spoczywa obowiązek zakupu kwiatów (wieńce). Rodziny bardzo często spotykają się na konsolacji pogrzebowej (stypa), aby wspólnie "przeżyć" ten przykry moment i wspierać się nawzajem, gdy rodzina przybyła z daleka. W takim wypadku trzeba wybrać odpowiedni lokal, który zajmie się przygotowaniem takiego obiadu. Pamiętajmy również, że po pogrzebie warto zainwestować w pomnik dla zmarłego, który nie tylko będzie estetycznie wyglądał ale będzie trwałym "wspomnieniem" dla osoby zmarłej. Wiele bliskich zamawia również msze za intencje zmarłego. Formalności oraz zapłaty należy dokonać u księdza, w kościele którym przeprowadzana była ceremonia pogrzebu.