Sprawdzonym rozwiązaniem, w tym zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i na posesjach prywatnych, są płyty betonowe. Pełnią one funkcje użytkowe oraz estetyczne, produkowane są z powodzeniem od lat, nie tracą na popularności. Podczas ich układania należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych aspektów.
Wybór właściwych produktów
Pierwszym etapem powinno być podjęcie decyzji odnośnie do tego, jakie płyty chodnikowe zostaną zastosowane na danej nawierzchni. W ofercie producentów, takich jak SUPERBRUK, dostępne są rozwiązania, które różnią się pod kątem budowy i struktury, jak też przeznaczenia.
Jeśli aranżujemy chodnik czy deptak lub taras oraz przestrzeń ogrodową, warto zainteresować się płytami betonowymi o wymiarach 35x35 cm lub 50x50 cm. W zestawieniu z kostką brukową mogą one wzmocnić jej walory estetyczne. Dzięki możliwości wyboru kilku kolorów, tego typu produkt będzie pasował do każdej aranżacji.
Inne rozwiązanie stanowią produkty o strukturze ażuru. Ich podstawowe zalety to doskonała przepuszczalność wody oraz możliwość wypełnienia otworów trawą. Można je z powodzeniem zastosować na podjazdach i drogach dojazdowych do posesji czy placach i garażach, ale też na terenach zielonych, w tym w ogrodach.
Na rynku dostępne są także płyty chodnikowe z guzkami, które na szeroką skalę stosuje się na przykład przy przejściach dla pieszych oraz na krawędziach peronów. Za ich pomocą ułatwia się ruch i wzmacnia poziom bezpieczeństwa. Zróżnicowana kolorystyka pozwala na zaakcentowanie wydzielonych miejsc. (Więcej o płytach betonowych na stronie https://www.superbruk.com.pl/oferta/plyty-betonowe/)
Odpowiednie przygotowanie terenu
Płyty betonowe można stosować w zasadzie w każdym miejscu, nawet w pionie, w tym na skarpach. W kontekście zapewnienia odpowiedniej jakości i trwałości nawierzchni, kluczowe znaczenie ma przeprowadzenie prac przygotowawczych. Polegają one na:
-
dokładnym oczyszczeniu działki, czyli usunięciu kamieni, korzeni roślin, odpadów, w tym budowlanych, które pozostały w ziemi i które mogłyby mieć negatywny wpływ na trwałość zastosowanego rozwiązania,
-
usunięciu trawy i wykopaniu ziemi – ważne jest dokładne wymierzenie głębokości wykopu (zwykle 20-50 cm),
-
zagęszczeniu gruntu, na przykład za pomocą piasku, co jest niezbędne wówczas, gdy występuje niska przepuszczalność wody i w związku z tym mogą powstawać kałuże,
-
wyrównaniu terenu – pożądane jest zastosowanie podbudowy (grys lub tłuczeń o grubości 10-50 cm) oraz podsypki z piasku (rzadziej wykorzystywane jest połączenie piasku i cementu) o grubości 3-6 cm.
Jeśli nawierzchnia będzie narażona na duży nacisk (na przykład w garażu), warto wykonać wylewkę betonową i dodatkowo ją uzbroić. Zapewni to odpowiednią trwałość oraz odporność na przeciążenia.
Zasady montażu
Należy poprzedzić go wykonaniem obramowania, dzięki któremu cała konstrukcja będzie stabilna. Dobrym wyborem są krawężniki albo palisada.
Układanie należy zacząć od jednej z krawędzi, co zapewni równą płaszczyznę. Płyty chodnikowe, w celu uzyskania jednolitej powierzchni, można delikatnie ostukiwać gumowym młotkiem. Ważne znaczenie ma zapewnienie identycznego odstępu pomiędzy poszczególnymi elementami, które później zostaną wypełnione piaskiem. Nierzadko stosuje się specjalne wsporniki, pełnią one funkcje stabilizujące.
Po ułożeniu płyt betonowych warto pamiętać o tym, by sprawdzić, czy dobrze osiadły one na powierzchni i czy nie uległy odkształceniom. Jeśli do tego doszło, należy od razu dokonać niezbędnych korekt. Ważne znaczenie ma także właściwa konserwacja, która polega na okresowym myciu i impregnacji powierzchni. Zapewnia to ochronę przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, w tym słońca i wilgoci.