Ukraińska, unijna i polska flaga pojawiły się dziś (24 lutego) na Pałacyku Gościnnym w Białymstoku. To gest solidarności z obywatelkami i obywatelami Ukrainy, których kraj został zaatakowany przez Rosję Władimira Putina. Jeszcze dziś na budynku Urzędu Miejskiego w Białymstoku wyświetlana zostanie ukraińska flaga.
Gesty solidarności, ale też rzeczywiste przygotowanie do niesienia pomocy – w taki sposób Białystok reaguje na rosyjski atak na Ukrainę. Dlatego w czwartek (24 lutego) prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zwołał sztab kryzysowy. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele służb odpowiadających za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w mieście, między innymi Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Komendy Miejskiej Policji, Straży Pożarnej, Zakładu Gazowniczego, spółki Enea, Wodociągów Białostockich, Zakład Energetyczny.
Największym wyzwaniem, wobec jakiego Białystok może stanąć, jest pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kwestie te reguluje Krajowy Plan Zarządzania Kryzysowego. Zgodnie z nim organizatorem i koordynatorem tych działań jest administracja rządowa. Na podstawie tego planu Białystok przekazał wojewodzie podlaskiemu informację dotyczącą liczby miejsc, w których mogliby zostać zakwaterowani obywatele Ukrainy.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski jako prezes Unii Metropolii Polskich jest także w stałym kontakcie z prezydentami największych polskich miast. Z informacji przekazanych w bezpośredniej rozmowie przez prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka wynika, że są już pierwsze sygnały ze strony ukraińskich samorządów dotyczące ich konkretnych potrzeb. Akcję pomocy miastom ukraińskim będzie koordynowała Unia Metropolii Polskich.
Urszula Boublej