Kiedy ustalasz plan żywieniowy i treningowy swoim pacjentom, kierujesz się ich wagą? Masa ciała to tylko jeden z parametrów, który tak naprawdę nie mówi nic o zdrowiu konkretnej osoby. Aby dowiedzieć się, ile w organizmie Twoich pacjentów jest wody, tkanki mięśniowej i tłuszczowej, potrzebujesz analizatora składu ciała. To profesjonalna waga, dzięki której Ty i Twoi pacjenci odniesiecie sukces!

Analizator składu ciała, czyli urządzenie, które pomaga w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów

Czym jest analizator składu ciała?

Twoi pacjenci nie widzą w lustrze pełnego obrazu swojego ciała. Masa ciała to niewiele mówiący parametr, który tak naprawdę wskazuje tylko ilość kilogramów. Tymczasem ludzki organizm składa się z wody, mięśni, tłuszczu i kości. 

Jeśli chcesz dobrze dobrać plan żywieniowy i treningowy swoim pacjentom, w Twoim gabinecie nie może zabraknąć analizatora składu ciała. Dzięki temu urządzeniu dokonasz dokładnego pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej, mięśniowej i zawartości wody w organizmie. Analizatory składu ciała wykorzystują bioimpedancję elektryczną (BIA - Bioelectrical Impedance Analysis). Opiera się ona na zastosowaniu prądu o bardzo niskim natężeniu. Poszczególne tkanki ludzkiego organizmu zawierają mniej lub więcej wody i na tej podstawie w różnym stopniu przewodzą prąd.  

W zaawansowanych technologicznie analizatorach składu ciała dokładność pomiarów wynosi 98% w porównaniu z DEXA, czyli badania densytometrycznego. Urządzenia nie wykorzystują danych empirycznych, takich jak wiek, płeć czy typ sylwetki. 

Co pokazuje analizator składu ciała?

Dzięki analizatorowi składu ciała dokonasz profesjonalnych pomiarów zawartości mięśni, tłuszczu oraz wody w organizmie Twoich pacjentów. Masa mięśni szkieletowych jest niezwykle ważnym parametrem dla naszego zdrowia, a ich niedobór może być związany z poważnymi chorobami. Masa tkanki tłuszczowej to nic innego jak suma tkanki podskórnej, trzewnej i otaczającej mięśnie. Normy w analizie składu ciała wskazują, nad czym warto popracować — na przykład zwiększać masę mięśniową i redukować tkankę tłuszczową. 

Oprócz analizy mięśniowo-tłuszczowej, dokonasz także analizy otyłości. Popularnym wskaźnikiem, którym posługują się lekarze i dietetycy, jest BMI. Określa on stan odżywienia na podstawie wzrostu i masy ciała. Nie jest to do końca miarodajny parametr, zwłaszcza u sportowców z dużą zawartością masy mięśniowej, a małą tkanki tłuszczowej. Wg wyliczeń BMI takie osoby mogą zostać określone jako z nadwagą / otyłe. Zdecydowanie lepszym parametrem do badania otyłości jest PBF -procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w odniesieniu do masy ciała. Dzięki dokładnym pomiarom dowiesz się również, jak w organizmie Twoich pacjentów rozkłada się masa mięśniowa. W różnych procesach chorobowych rozkłada się ona nierównomiernie, co często jest wynikiem braku wysiłku fizycznego. 

Wskaźnik wody pozakomórkowej ECW informuje z kolei o stosunku wody pozakomórkowej do całkowitej zawartości wody w organizmie. Na jego podstawie określić możesz występowanie obrzęków czy nierównowagi płynów (stosunku wody ECW do ICW).

Dlaczego warto zainwestować w analizator składu ciała?

Jako dietetykowi zależy Ci na tym, aby Twoi pacjenci byli zdrowi oraz osiągali wyznaczone cele. Pomoże im w tym plan żywieniowy i treningowy, który dla nich ustalisz. Jednak podstawą do tego zawsze powinna być szczegółowa analiza składu ciała. Jeśli Twoim pacjentom zależy na tym, aby budować masę mięśniową, oprócz tego, że powinni korzystać z treningu oporowego, muszą dostarczyć w swojej diecie odpowiednich składników odżywczych. Analiza składu ciała pomoże im określić, jakie zmiany zaszły w ich organizmie, co staje się bodźcem do dalszych ćwiczeń i przestrzegania zaleceń żywieniowych. Historia składu ciała pozwoli Ci monitorować postępy Twoich pacjentów.

Istnieje związek między otyłością a rozwojem wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak: zespół metaboliczny, cukrzyca, czy choroby układu krążenia. Dlatego Twoi pacjenci powinni starać się ograniczyć procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie (w tym tkanki tłuszczowej trzewnej). 

Wiesz już, dlaczego warto mieć analizator składu ciała w swoim gabinecie. Dzięki niemu skontrolujesz ważne parametry w organizmie swoich pacjentów, ustalisz im efektywny plan żywieniowy i treningowy i będziesz mógł monitorować postępy.

 Sprawdź naszą ofertę - https://inbodypoland.pl/