UM Białystok: Amerykanie i białostoczanie wspólnie na rzecz uchodźców
Społeczność amerykańskiego miasta Hoboken wesprze finansowo pomoc dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Dzięki tym pieniądzom możliwe będzie zapewnienie mieszkań przebywającym w naszym mieście uchodźcom. To przykład współpracy mieszkańców dwóch miast, z Polski i Stanów Zjednoczonych, pod patronatem władz lokalnych.
Potrzeby są ogromne i ciągle rosną. Do Białegostoku przybywają kolejne osoby szukające schronienia.
Codziennie odbieramy po kilkanaście telefonów od uchodźców z Ukrainy z prośbą o pomoc, w związku z czym prowadzimy listę osób oczekujących na mieszkanie. Wynajmowane lokale przeznaczamy do nieodpłatnego użytku dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do naszego kraju opowiada Mateusz Gąsowski z Fundacji R.A. Wszystkie rodziny będące pod opieką fundacji otrzymują niezbędną pomoc medyczną, materialną i prawną.
Koszty działań pomocowych są duże, bo wynajęcie jednego mieszkania to wydatek w wysokości około 2 tys. zł (460 dolarów) miesięcznie.
Fundacji udało się już wynająć 19 mieszkań w Białymstoku, w których łącznie przebywa 66 osób, a wkrótce dołączy do nich kolejne 12. Organizacja przez cały czas poszukuje kolejnych mieszkań do wynajęcia.
Chciałabym bardzo podziękować wszystkim osobom, które miały swój wkład w pomoc nam. Gdy przyjechaliśmy do Białegostoku, to dostaliśmy wszystkie rzeczy, od środków higienicznych po przybory potrzebne do szkoły. I ludzie codziennie nas jeszcze pytają, w czym mogą nam pomóc i czego jeszcze potrzebujemy. Wielkie podziękowania, brak słów mówiła Larysa Olena Borsuk, która mieszka w jednym z wynajętych przez fundację mieszkań.
Organizacji, która ma duże doświadczenie we współpracy międzynarodowej, udało się już pozyskać wsparcie od donatorów z Niemiec i Austrii. Teraz do ofiarodawców dołącza społeczność Hoboken w USA. Udało się zebrać 30 tys. dolarów. Zbiórkę pieniędzy w tym mieście rozpoczęła, mieszkająca tam, była siatkarka AZS Białystok Małgorzata Właszczuk, wraz z mieszkanką Hoboken Marlą Decker.
To, co jako część społeczności globalnej możemy zrobić, to zaoferować pomoc. Starać się znaleźć schronienie dla ludzi, którzy uciekają ze swoich domów powiedział Ravi Bhalla, burmistrz Hoboken. Jesteśmy z Ukrainą, mimo że dzieli nas ponad 6 tysięcy kilometrów. Widzimy to, co się dzieje w Ukrainie, widzimy te brutalne działania i chcemy pomagać. Rozpoczęliśmy akcję czynsz dla uchodźców”. To program współpracy z Białymstokiem, dzięki któremu oferujemy wsparcie pieniężne na zakwaterowanie dla osób z Ukrainy. Bardzo chętnie wspieramy wasze miasto w takich działaniach.
Chciałbym serdecznie podziękować burmistrzowi Hoboken i mieszkańcom obu miast za to, że wspólnie włączyli się w działania, które pomogą wielu rodzinom z Ukrainy. Dziękuję w imieniu społeczności Białegostoku powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. Dzięki współpracy Miasta i organizacji pozarządowych, które starają się zapewnić tym ludziom mieszkania, łatwiej jest umożliwić im zaadaptowanie się w Białymstoku oraz odzyskanie choćby namiastki utraconego domu. Zależy nam, aby osoby z terenów objętych wojną otrzymały spokój i poczucie bezpieczeństwa.
Urząd Miejski w Białymstoku, bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/amerykanie-i-bialostoczanie-wspolnie-na-rzecz-uchodzcow.html
Autor: krystian