Termin składania PIT za 2021

2 min czytania
Termin składania PIT za 2021

Termin składania PIT za 2021

Rozliczenie z Urzędem skarbowym to obowiązek każdego, kto w poprzednim roku posiadał jakiekolwiek przychody. Brak złożenie deklaracji podatkowej w terminie wiąże się z możliwością nałożenia grzywny i wieloma nieprzyjemnościami. Dlatego warto wykonać rozliczenie roczne online w terminie i wysłać je do odpowiedniego Urzędu skarbowego. Do kiedy można składać PIT w 2022 roku?

Termin składania PIT w 2022 roku

PIT za 2021 rok, który składa się w 2022 roku należy dostarczyć do Urzędu Skarbowego najpóźniej 2 maja przed zamknięciem urzędu. Standardowo termin składania deklaracji podatkowej mija 30 kwietnia, ale ponieważ w tym roku wypada to w sobotę, to termin został wydłużony do kolejnego dnia roboczego, który przypada 2 maja.

Deklarację podatkową można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Wydrukowany i uzupełniony formularz można zanieść do Urzędu Skarbowego samodzielnie lub wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej (liczy się data stempla pocztowego!). PIT elektroniczny można wysłać za pomocą programu do PIT. Wystarczy go podpisać” profilem zaufanym (logowanie również poprzez bankowość elektroniczną), podpisem elektronicznym lub danymi weryfikującymi (dane podatnika i przychód z poprzedniej deklaracji podatkowej) i wysłać, aby otrzymać potwierdzenie złożenia dokumentów.

Jaki formularz PIT wybrać?

Wypełniając zeznanie roczne, należy zwrócić uwagę, aby wypełnić odpowiedni formularz PIT. Najpopularniejsze to PIT 36 i PIT 37, czym one się różnią? PIT 37 przeznaczony jest dla osób fizycznych, które przychody uzyskały na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło i umowy zlecenia. Z kolei PIT 36 dotyczy przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Co ważne, nawet niewielki wpływ z prowadzenia działalności powoduje, że należy złożyć PIT 36, mimo że większość dochodów pochodzi z pracy na rzecz innego przedsiębiorcy.

O czym pamiętać, wypełniając PIT?

Zarówno składając PIT 36 i PIT 37 można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem i warto to zrobić, jeśli jedno zarabia dużo, a drugi małżonek ma mniejsze zarobki. Może się okazać, że przy wspólnym rozliczeniu uniknie się przekroczenia pierwszego progu podatkowego, a tym samym zapłaci się mniejszy podatek. Warto też pamiętać o przysługujących ulgach podatkowych, które mogą znacznie zmniejszyć zobowiązanie wobec Urzędu Skarbowego. Najczęściej wybierane ulgi to: prorodzinna (na dziecko), termomodernizacyjna, rehabilitacyjna i na Internet. Od podatku można również odliczyć darowizny oraz oddaną krew i osocze w ramach krwiodawstwa (stosowne zaświadczenie wraz z kwotą do odliczenia można otrzymać w regionalnym punkcie krwiodawstwa). Wypełniając zeznanie podatkowe warto również pamiętać, że każdy ma możliwość przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Wystarczy wypełnić odpowiednią rubrykę, wskazując wybraną instytucje, a Urząd Skarbowy przekaże stosowną kwotę, która zasili konto fundacji, czy stowarzyszenia.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

echobialystok_kf