Pekińczyk to prawdziwy psi arystokrata. Inteligentny i uparty, okaże Ci miłość tylko wtedy, kiedy na to zasłużysz. Jego zaufanie zdobędziesz powoli, jednak jeśli Ci się to już uda, Twój psi przyjaciel będzie Cię kochał do końca życia. Jego pielęgnacja nie jest jednak łatwa, ponieważ zwierzę jest wymagające. Podpowiemy Ci, jak kąpać i czesać pekińczyka, aby dobrze się czuł i pięknie wyglądał.

 

Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać u psa rasy pekińczyk?

Pekińczyk — pies cesarzy

Pekińczyki należą do najstarszych ras psów. Wywodzą się od azjatyckich wilków, a ich historia sięga nawet 4000 lat wstecz. Ojczyzną pekińczyków najprawdopodobniej był Tybet. Jak głosi legenda, Budda otaczał się dużą ilością tych małych psów. W chwili niebezpieczeństwa zmieniały się one jednak w lwy i atakowały wrogów. 

Kiedy rasa dotarła do Chin, pekińczyki stały się psami, które mógł hodować jedynie cesarz. Czczono je wówczas jak bóstwa, żyły w luksusie i posiadały swojego własnego dozorcę. 

Z Anglii do Europy, czyli jak powstała hodowla pekińczyków

W XIX wieku Anglicy zdobyli cztery pekińczyki. Jednego z nich podarowali królowej Wiktorii, a pozostałymi zaopiekowała się księżna Richmond. Owa czwórka psów dała początek hodowli Goodwood, czyli pierwszej w Europie hodowli tej rasy. 

Pekińczyki to psy o mocnej, zwartej budowie ciała. Ich wysokość to około 25 centymetrów, a waga oscyluje w okolicy 5 kilogramów. Pekińczyk ma krótki tułów z wyraźną talią. Rasa charakteryzuje się dużą głową, która jest spłaszczona przy uszach. Okrągłe oczy mają niesamowity wyraz, natomiast uszy kształtem przypominają serce. 

Pekińczyk jest psem długowłosym, z bujną sierścią i miękkim, grubym podszerstkiem. Jego umaszczenie może być jednolite lub łaciate. 

Jak dbać o sierść pekińczyka?

Sierść pekińczyka, jak już wiesz, jest bardzo bujna, dlatego nie obejdzie się bez dobrego psiego fryzjera. Groomer z Wyszkowa zaopiekuje się futerkiem Twojego ulubieńca i podpowie, jak dbać o nie na co dzień. 

Sierść pekińczyka lubi się kołtunić, dlatego wymaga starannej pielęgnacji. Ta rasa psa ma także tendencję do sezonowego linienia. Musisz jednak wiedzieć, że futerka pekińczyka nie należy strzyc. Tylko wtedy, gdy Twój pies ma pojawić się na wystawie, psi fryzjer może użyć nożyczek degażujących do lekkiej korekty sierści. 

Szczotkowanie sierści pekińczyka — najlepiej robić to regularnie

Pekińczyk ma iście lwią grzywę, dlatego szczotkowanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu sierść Twojego pupila będzie zawsze nienaganna. Postaraj się, aby Twój ulubieniec zaprzyjaźnił się ze szczotką. Od małego ucz go, że szczotkowanie to naturalna czynność, która nie wiąże się z bólem i niczym nieprzyjemnym. Dobrze usposobiony pekińczyk da sobie pięknie wyczesać futerko. Kiedy Twój psi przyjaciel jest jeszcze szczeniaczkiem, wyczesuj go szczotką z włosia. Natomiast gdy nieco podrośnie i pojawi się u niego „dorosła sierść”, zainwestuj w szczotkę drucianą. Tylko sprawdź, czy włosie szczotki jest idealnie równo zakończone (nie powinno mieć kapturków). Pekińczyka szczotkuj 2-3 razy w tygodniu. Tylko zanim zaczniesz szczotkować, zorientuj się, czy na futerku Twojego pupila nie pojawiły się kołtuny. Zahaczając o nie szczotką,  możesz sprawić swojemu psu ból. 

Kąpiele, czy jak odświeżyć futerko pekińczyka

Pekińczyka kąp nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Pamiętaj tylko o tym, aby przed kąpielą dokładnie rozczesać futerko swojego czworonożnego przyjaciela. Wszelkiego rodzaju kołtuny pod wpływem wody zacieśnia się i możesz się potem już ich nie pozbyć. 

Używaj szamponów dedykowanych sierści pekińczyka. Uwzględnij także aktualne potrzeby skóry Twojego psa. Jeśli włos Twojego pupila jest suchy, przed kąpielą, po rozczesaniu sierści, użyj natłuszczającego olejku lub odżywki. Kiedy już wykąpiesz swojego ulubieńca, wytrzyj go delikatnie ręcznikiem i rozczesz jego futerko z pomocą szczotki z włosia. 

Pazury, zęby i uszy pekińczyka — warto także o nie zadbać!

Pekińczyki mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego regularnie czyść ich zęby specjalną pastą dla psów. Dorosłym pekińczykom pazury powinno się obcinać przynajmniej raz w miesiącu. Najlepiej w tym celu udać się do groomera. O uszy swojego ulubieńca zadbaj przynajmniej raz w tygodniu, czyszcząc je za pomocą specjalnego płynu kupionego u weterynarza. Możesz też użyć do tego celu specjalnych szpatułek do uszu. 

Wypielęgnowany, wyczesany, wykąpany i zadbany — taki pekińczyk jest prawdziwym szczęśliwcem. Jeśli jeszcze okażesz mu swoją miłość, zyskasz w nim wiernego kompana na resztę życia. 

Sprawdź na naszej stronie https://studio4dogs.pl/