Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać u psa rasy bichon frise?

Bichon frise jest jedną z najstarszych ras psów przeznaczonych do towarzystwa. Mały, biały i puszysty piesek przypomina swoim wyglądem maskotkę. Niech to Cię jednak nie zwiedzie — bichon frise wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i starannego wychowania.
Historia rasy bichon frise
Pierwszego przedstawiciela rasy bichon frise Hiszpanie sprowadzili na Teneryfę. Tam stał się on bardzo popularny — do dzisiaj nawet zwykło się mówić, że jest to pies z Teneryfy. Stamtąd trafił do Francji, gdzie zyskał popularność na arystokratycznych dworach. Bichon frise ogromną popularnością cieszył się w XVI wieku. Przez długie lata traktowano go jako maskotkę, a ich wizerunek uwiecznił nawet sam malarz Goya.
W 1933 roku francuski związek kynologiczny oficjalnie potwierdził rasę. Z kolei Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI) uznała rasę za francusko-belgijską.
W Polsce bichon frise pojawił się dopiero w latach 90. XX wieku. Obecnie rasa ta jest najbardziej popularna w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Charakter bichona frise
Bichon frise jest typowym psem do towarzystwa. Wyjątkowo łagodny i wesoły doskonale sprawdzi w rodzinach z dziećmi. Pies, jakim jest bichon frise jest także bardzo czuły. Wiedz jednak, że źle znosi samotność. Wprawdzie poradzi sobie z nią, kiedy przytuli się do należącego do Ciebie przedmiotu, ale po co narażać go na tęsknotę? Swojego pupila najlepiej od małego przyzwyczajaj do swoich krótkich nieobecności. Kiedy zostawisz swojego czworonożnego przyjaciela na dłużej samego, wprawdzie nie dokona zniszczeń w Twoim domu, ale samotność zemści się na jego psychice.
Owszem bichon frise odnajdzie się w rodzinach z dziećmi, jednak zabawę powinna kontrolować osoba dorosła (z uwagi na to, że rasa jest krucha i delikatna).
Bichon frise akceptuje inne zwierzęta, a także jest przyjazny obcym osobom. Ten niezwykle serdeczny piesek, jest wspaniałym towarzyszem.
Jak wygląda bichon frise?
Bichon frise jest małym psem — w kłębie osiąga nie więcej niż 30 cm, natomiast jego waga maksymalnie dochodzi do 6 kg. Ta rasa wyróżnia się proporcjonalną budową ciała. Bichon frise posiada białą, miłą w dotyku sierść, która układa się w luźne loki. Jego futerko przypomina nieco włos owcy czy kozy mongolskiej. Może osiągnąć nawet 10 cm długości! Lśniący nosek i oczy o żywym wyrazie kontrastują z bielą sierści. Bichon frise porusza się dumnie, odrobinę tanecznym krokiem.
Jak pielęgnować futerko bichona frise?
Niewiele potrzeba, aby Twoja puszysta kuleczka, jaką jest bichon frise zmieniła się kędzierzawy kołtun. Dlatego tak ważna jest systematyczna pielęgnacja jego futerka. Bichon frise nie linieje i nie zmienia okrywy włosowej. Wymaga jednak regularnego, dokładnego szczotkowania. Swojego ulubieńca szczotkuj, kiedy tylko skończy 2 miesiące. Chodzi tu bardziej o to, aby Twój czworonożny przyjaciel oswoił się ze szczotką.
Szczotkowanie bichona frise
Szczotkę prowadź najpierw z włosem, a potem pod włos. Taki zabieg nada futerku Twojego pupila więcej puszystości. Pamiętaj, aby sierści bichona frise nigdy nie szczotkować na sucho! Używaj odpowiedniej odżywki do szczotkowania, przeznaczonej do białego futerka. Kiedy już wyszczotkujesz swojego biszona, przeczesz jego sierść grzebieniem. Prowadź go powoli, prostopadle do ciała, tak, aby nie sprawić psu bólu, kiedy trafisz na kołtun.
Kąpiel bichona frise
Bichona frise kąpie się raz lub dwa razy w miesiącu w zależności od tego, jaki tryb życia prowadzi. Najlepiej zadanie to pozostaw doświadczonemu groomerowi, który dobierze odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji białej sierści Twojego ulubieńca. Specjalista użyje wysokogatunkowych preparatów — oczyszczających i podkreślających naturalne piękno futerka.
Strzyżenie bichona frise
Sierść bichona frise nie nadaje się do trymowania, ponieważ jego włos składa się jedynie z warstwy okrywowej. Regularne strzyżenie sprawi, że futerko Twojego pupila zawsze będzie zadbane. Groomer ostrzyże Twojego ulubieńca według wzorca — jeśli sobie zażyczysz, skróci on nieco bardziej sierść bichona frise. Jednak strzyżenie nigdy nie może zagrażać zdrowiu psa.
Nie zaniedbuj także podcinania pazurków, czyszczenia oczu i mycia zębów bichona frise. Twój pupil jest psem wrażliwym, czułym i bardzo towarzyskim. Weź to pod uwagę, kiedy zaczynasz go wychowywać. Socjalizację najlepiej rozpocząć w wieku szczenięcym — wtedy zyskasz gwarancję, że Twój pies stanie się ułożony i grzeczny. Z pomocą przychodzą tu psie przedszkola i szkoły tresury.
Sprawdź naszą ofertę na stronie https://studio4dogs.pl/
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski