Sprzątanie po zalaniu – jak posprzątać dom po zalaniu?

Każdy z nas zetknął się z problemem zalania mieszkania. Nawet jeśli sami nie doświadczyliśmy przykrości z tym związanych, to na pewno słyszeliśmy o tym od innych. Zalaniu ulegają różne pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach. Różne są też przyczyny powodujące te niechciane zdarzenia.

Sprzątanie mieszkania po zalaniu fekaliami to nie tylko kwestia brzydkiego zapachu, ale również bezpieczeństwa. Bakterie kałowe są niezwykle groźne dla zdrowia domowników i dlatego zaraz po usunięciu nieczystości najlepiej wykonać ozonowanie. Zalanie to też problem grzyba i pleśni. Jakie grzyby można spotkać w zalanym mieszkaniu?

  • Candida;
  • Graphium;
  • Alternaria;
  • Cladosporium;
  • Mucom.

Gdzie najczęściej dochodzi do zalania?

Jak wykazują doświadczenia firm sprzątających zalaniu najczęściej ulegają piwnice w budynkach zarówno mieszkalnych jak i użytkowych. Pomieszczenia te są położone najniżej, a to powoduje, że są najbardziej narażone na zalania. Dotyczy to zalania fekaliami oraz wodą. Powodem pojawienia się wody w piwnicach jest dość często podnoszenie się poziomu wód gruntownych. Szczególnie stare budynki , bez odpowiedniej izolacji, są narażone na zagrożenie tego rodzaju. W piwnicach usytuowanych jest też większość  rur, zarówno tych doprowadzających wodę jak i tych kanalizacyjnych. Piwnice są też stosunkowo rzadko odwiedzane zarówno przez mieszkańców budynków jak i administratorów. Dlatego też trudno jest zlokalizować potencjalną awarię, na początku jej trwania. Dopiero, gdy zauważymy skutki zalania, odpowiednie służby podejmują stosowne działania.

Nowoczesne budynki mieszkalne budowane obecnie przez deweloperów często wyposażone są w podziemne garaże. Stanowią one duże udogodnienie dla lokatorów, jednocześnie jednak mogą stanowić problem, gdy ulegną zalaniu. Czasami przyczyną pojawienia się tam wody są obfite opady deszczu.

Przy obecnych zmianach klimatycznych coraz częściej obserwujemy gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Należą do nich między innymi ulewne deszcze. Inną przyczyna takiego zalania może być awaria kanalizacji. Nie bez znaczenia jest także to, na jakich terenach powstają nowe obiekty mieszkalne. Jeśli są to tereny zalewowe prawdopodobieństwo wystąpienia podtopień w budynkach, jest zwiększone. Do zalania mieszkania często dochodzi także w łazienkach. Najczęściej ich przyczyną  jest awaria instalacji wodociągowej. Pękniecie rur dostarczających wodę powodują, że woda zalewa nasze mieszkania. Niestety nie zawsze kończy się na pomieszczeniu, gdzie doszło do awarii. Jeśli nie zareagujemy wystarczająco szybko „powódź „ rozlewa się na całe mieszkanie. A to już bardzo poważny problem, który najczęściej rozwiąże tylko profesjonalne sprzątanie.

Nie zawsze przyczyna zalania mieszkania leży po naszej stronie. Zdarzają się przypadki, gdy powodem naszych kłopotów w tym zakresie jest nasz sąsiad.

Co robić, gdy sąsiad Cię zalewa?

Jak uczy nas życiowe doświadczenie, relacje sąsiedzkie pomiędzy mieszkańcami mogą być bardzo różne. Bez względu jednak na to jakie one są wszyscy mamy określone obowiązki wobec naszych współlokatorów. Jednym z podstawowych jest powstrzymywanie się od działań, które mogą narazić na straty  sąsiadów. Chodzi zarówno o starty materialne , jak i te które nie znajdują przełożenia na pieniądze.

Sąsiedzkie zalania mogą być wynikiem awarii kanalizacji ale mogą też być skutkiem niefrasobliwości czy braku uwagi naszych współmieszkańców. Bez względu na to, jaka jest przyczyna zalania mieszkania, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić to jak najszybciej skontaktować się z sąsiadem. Spokojna rozmowa pozwoli ustalić przyczynę zdarzenia i znaleźć sposób na  wyjście z kłopotliwej sytuacji.

Należy także powiadomić o zdarzeniu administratora budynku. Straty materialne i ewentualne koszty sprzątania pozwoli na pewno pokryć polisa ubezpieczeniowa. W domach wielorodzinnych większość lokatorów takie zabezpieczenia posiada. Wszystko zależy również od skali zniszczeń. W przypadku braku chęci polubownego rozstrzygnięcia sporu, pozostaje droga sądowa. Bez względu na to, jaka jest przyczyna zalania, problem sprzątania po nim pozostaje niezmienna.

Jak sprzątać zalane mieszkanie?

Jeśli ktoś myśli, że wystarczy zebrać z podłogi wodę i wysuszyć wykładziny czy dywany to jest w błędzie. Wilgoć, szczególnie jeśli istniała w pomieszczeniu przez dłuższy czas wywołuje znaczne szkody, których nie da się usunąć poprzez proste czynności. Woda dociera bowiem do wszystkich pęknięć i zakamarków. Trudno jest się jej pozbyć bez zastosowania specjalistycznego sprzętu. Jakie urządzenia przydadzą się do osuszania budynku?

Profesjonalne osuszacze pomieszczeń nie są urządzeniami, które znajdują się w posiadaniu każdego z nas. Należą one natomiast do standardowego wyposażenia firm sprzątających. Najczęściej profesjonalne sprzątanie po zalaniu Kraków rozpoczyna się od wyniesienia zalanych sprzętów i pozbycia się wody.

Część z wyposażenia pomieszczeń może już nie nadawać się do użytku. Dlatego też winny one być zutylizowane. Inne po oczyszczeniu i usunięciu skutków zalania mogą dalej spełniać swoje funkcje użytkowe. Następnie za pomocą specjalistycznych pomp zbiera się wodę zalegającą na podłogach i posadzkach. Pozostawiony przez wodę szlam i nieczystości z reguły są zbierane ręcznie przez pracowników firmy świadczącej usługi sprzątania. Za pomocą myjek ciśnieniowych powierzchnie są dokładnie myte. Kolejną czynnością jest osuszanie mieszkania, gdzie doszło do zalania. Profesjonalne firmy sprzątające stosują kilka metod na osuszanie piwnicy czy osuszanie budynku po zalaniu. Wybór jednej z nich uwarunkowany jest sytuacją panującą na miejscu zdarzenia. Niektóre bowiem sposoby doskonale sprawdzają się w osuszaniu piwnic (osuszanie absorpcyjne), inne natomiast  jednocześnie niszczą grzyby takie jak Stachybotrys, Penicillium, Rhizopus i pleśnie ( metoda mikrofalowa). Popularne w tej branży są również osuszacze kondensacyjne, które umożliwiają szybkie usunięcie wilgoci. Ważny jest także czas trwania sprzątania po zalaniu mieszkania. Najbardziej czasochłonne jest osuszanie naturalne. W skrajnych przypadkach jego drugi etap może trwać nawet 3 lata. W zależności od metody stosuje się różne urządzenia do osuszania mieszkania po awarii. Są to między innymi: nagrzewnice, promienniki podczerwieni  i źródła mikrofal.

Mokre ściany mogą prowadzić do uszkodzeń konstrukcji budynku Na takie skutki narażone są głównie te budowle, które usytuowane są na terenach nisko położonych i zalewowych. Cykliczne podtopienia bowiem nie pozostają bez wpływu na strukturę konstrukcji. Zjawisko to jest tym bardziej groźne, gdy do budowy użyto materiałów niskiej jakości. Dokładne sprzątniecie i osuszenie pomieszczeń [po zalaniu to niestety zbyt mało, aby uzyskać pewność, że są one bezpieczne dla naszego bytowania i że, resztki nieusuniętej wilgoci nie przysporzą nam kłopotów w przyszłości.

Jakie problemy mogą pojawić się z zalanych mieszkaniach?

Otóż wilgotne miejsca po zalaniu idealne środowisko dla rozwoju kolonii grzybów i pleśni. Zarodniki tych organizmów mogą być natomiast źródłem wielu chorób. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie kompleksowej dezynfekcji miejsc, gdzie znajdowała się woda. Sprawdzonym sposobem na unieszkodliwienie nie tylko pleśni i grzybów pleśniowych, ale także wirusów i drobnoustrojów jest ozonowanie. To nowoczesna i bezpieczna metoda polegająca na rozpyleniu ozonu. Jest to gaz, stanowiący odmianę tlenu. Charakteryzuje się trójatomową budową, gdzie trzeci atom doskonale absorbuje wszelkie zanieczyszczenia. Zabija bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie. Jest bardzo skuteczny, choć delikatny w działaniu. Pozostawia też przyjemna woń, neutralizując nieprzyjemne zapachy np. stęchlizny. Ozonowanie czyni pomieszczenie bezpiecznym dla naszego zdrowia. Wystarczy je starannie wywietrzyć, aby nadawało się do używania. Powierzenie sprzątania po zalaniu profesjonalnej firmie to przejaw troski o jakość naszego życia. Dodatkową zaletą skorzystania z pomocy specjalistów jest także to, że firma taka przygotuje dokumentację dotyczącą kosztów zalania, na potrzeby ubezpieczyciela nieruchomości. Wiąże się jednak z poniesieniem określonych nakładów finansowych przez zleceniodawcę.

Sprzątanie po zalaniu cennik 2023 – czy inflacja dotknęła firmy sprzątające? W obecnej dobie rynek usług także odczuwa skutki znacznej inflacji. Nie ominęła ona także przedsiębiorstw wykonujących sprzątanie specjalistyczne. Cena za sprzątanie po zalaniu, zarówno wodą jak i ściekami, zawsze ustalana jest indywidualnie w każdym przypadku. Nie ma bowiem dwóch identycznych sytuacji, gdzie nakład sił i środków byłby taki sam.

Jak oceniają właściciele tych przedsiębiorstw ceny usług w roku 2023 wzrosną o około 30 %.

Pozostaje mieć nadzieję, że z czasem sytuacja rynkowa uspokoi się na tyle, że ceny nie będą rosnąć.