Jak pielęgnować psa rasy owczarek szkocki długowłosy?

Psa znanego jako lassie wypromował w 1940 roku Eric Knihgt, który napisał książkę Lassie, wróć!”. Bohater powieści to owczarek szkocki długowłosy, czyli collie. Tytułowa Lassie tak kochała swojego właściciela, że gotowa była oddać za niego życie.
Kiedy decydujesz się na tę rasę, czekają Cię godziny głaskania pięknego, długiego futerka, ale też jego mozolne rozczesywanie i pielęgnacja.
Owczarek szkocki długowłosy — historia rasy
Owczarek szkocki długowłosy przynależy do starego szkockiego rodu. Jego przodkami były psy pasterskie, które jak głoszą liczne zapiski, przybyły na Wyspy Brytyjskie wraz z rzymskimi legionami. Rasa szybko zaczęła krzyżować się z lokalnymi psami. Owczarek szkocki długowłosy ma więc w sobie mieszankę krwi charta rosyjskiego borzoja, border collie, jak również setera irlandzkiego. Obecny wygląd i charakter owczarek szkocki długowłosy zawdzięcza szkockim pasterzom.
Powstały dwie odmiany tej rasy — krótkowłosa (smart collie) i długowłosa (rough collie).
W 1840 roku założono pierwszy Collie Club” zrzeszający miłośników rasy, jaką jest owczarek szkocki długowłosy. Psa zaprezentowano na wystawie dopiero 20 lat później, w 1860 roku. Natomiast w 1871 roku dokonano podziału rasy na dwie wspomniane wyżej odmiany. Ogromną miłośniczką collie okazała się sama królowa Wiktoria.
Collie, czyli przyjaciel, jakich mało
Niezwykle łagodny, o wspaniałym sercu i spokojnym usposobieniu — taki właśnie jest owczarek szkocki długowłosy. Kiedy się na niego zdecydujesz, zyskasz wiernego, lojalnego przyjaciela, który pójdzie za Tobą w ogień.
Wiedz, że collie są bardzo wrażliwe i szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Tym, co wyróżnia tę rasę, jest ponadprzeciętna empatia. Jednak w stosunku do obcych psy te zachowują dystans. Owczarek szkocki długowłosy to wulkan energii. Aby Twój pupil mógł ją rozładować, zapewnij mu pod dostatkiem zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Collie świetnie sprawdzi się w agility, flyball czy dog dancingu. Twój ulubieniec uwielbia dzieci i zabawę z nimi. Nie ma też problemu z tym, aby zaakceptować inne domowe zwierzęta. Collie jest jednak psem dość absorbującym — bez codziennych pieszczot nie potrafi się obejść. Najbardziej pragnie obecności właściciela. Uważaj jednak na swoje zachowanie — Twój czworonożny przyjaciel odbiera Twoje emocje, co może rzutować na jego zdrowie.
Owczarek szkocki długowłosy — pies wysportowany, muskularny, o imponującej szacie
Mimo że na pierwszy rzut oka tego nie widać, owczarek szkocki długowłosy jest umięśniony i wysportowany. Jego wysokość w kłębie wynosi 55-60 centymetrów. Tułów psa tej rasy jest nieco dłuższy od jego wysokości w kłębie. Collie charakteryzuje się smukłą, wdzięczną i zgrabną sylwetką. Twój pupil waży zwykle od 18 do 25 kilogramów. Wyróżnikami rasy są szeroka klatka piersiowa i mocny grzbiet. Kufa collie jest natomiast zaokrąglona i smukła. Nieco skośne oczy mają kolor ciemnoorzechowy i łagodny wyraz.
Sierść collie to jego prawdziwa chluba: jest długa, gęsta i piękna. Włos natomiast nie jest jedwabisty, tylko szorstki w dotyku. U owczarków szkockich długowłosych występują umaszczenia:
- śniade z białym,
- trójbarwne (czarne z podpalaniem na nogach i głowie),
- marmurkowe (blue merle).
Jak pielęgnować długi, gęsty włos collie?
Jeśli włos Twojego ulubieńca jest utrzymany w dobrej kondycji, na jego pielęgnację nie poświecisz wiele czasu. Jednak, aby taki mógł się stać, potrzeba kilku regularnie wykonywanych zabiegów. Pierwsze, czym powinieneś się zająć, to szczotkowanie. Długi i gęsty włos collie całkowicie zakrywa podszerstek, chroniąc tym samym Twojego pupila przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętaj, że jeśli podszerstek zdominuje włos okrywowy, sierść Twojego ulubieńca będzie narażona na filcowanie. A tego przecież nie chcesz.
Szczotkowanie owczarka szkockiego długowłosego
Kiedy Twój czworonożny przyjaciel jest jeszcze szczeniaczkiem, już wtedy przyzwyczajaj go do systematycznego szczotkowania. Nie musisz poświęcać na to wiele czasu — wystarczy 5-10 minut dziennie. Dorosłego collie szczotkuj drucianą lub nylonowo-włosianą szczotką. Jej szczecinka musi jednak być dość długa, tak, aby sięgała do skóry. Nie używaj do tego celu pudlówki, gdyż usuwa ona podszerstek. Sprawdzaj, czy nad uszami, na wewnętrznej stronie ud i na siedzeniu nie powstały kołtuny lub filc. Futerka swojego ulubieńca nie musisz szczotkować codziennie. Kluczem jest tu obserwacja jego sierści.
Rozczesywanie zawsze zaczynaj od najniżej położonej warstwy. Resztę futerka podepnij klamerkami lub spinkami. Czesz zawsze zgodnie ze wzrostem włosa. Zanim przejdziesz do czesania, spryskaj włos odżywką w sprayu, co ułatwi cały zabieg. Najpierw szczotkuj końcówki i przesuwaj się ku nasadzie. Supły rozdzielaj palcami, dopiero później ustawionym na sztorc grzebieniem.
Collie wymaga kąpieli raz na pół roku. Najlepiej jednak udać się do salonu groomerskiego, gdzie specjalista dobierze odpowiedni kosmetyki do sierści Twojego pupila. Wzmocnią one jej barwę i odżywią futerko. Zanim psi fryzjer rozpocznie kąpiel, dokładnie rozczesze włos Twojego pupila. To konieczne, aby się nie plątał pod wpływem wody. Specjalista wysuszy sierść collie, szczególną uwagę poświęcając jego gęstemu podszerstkowi.
Futerka collie się nie strzyże, jedynie czasem używa się nożyczek degażujących, aby skorygować wierzchnią warstwę włosa.
Wiesz już jak pielęgnować owczarka szkockiego długowłosego. Dbaj o jego futerko, regularnie je szczotkuj i kąp. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych Twój pupil wymaga mnóstwa czułości i uwagi. Kiedy mu je poświęcisz, odwdzięczy Ci się ogromną miłością.
Sprawdź naszą ofertę na stronie https://studio4dogs.pl/
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski