W letnim sezonie w Białymstoku na turystów i mieszkańców czeka wiele atrakcji. Wśród nich są np. tematyczne spacery z przewodnikami czy przejazdy zabytkowymi autobusami. Tradycyjnie w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich do 1 października działa sezonowy punkt informacji turystycznej. Zapraszamy do korzystania z tych propozycji.
Punkt informacji turystycznej w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich jest otwarty przez siedem dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku obsługa turystów odbywa się w godz. 9.00-17.00, a w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy (15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP) – w godz. 9.00-19.00.
Podobnie jak w latach ubiegłych, w soboty i niedziele oraz dni świąteczne można zobaczyć mechanizm zabytkowego, XVIII-wiecznego zegara znajdującego się w bramie pałacowej. Wejście na zegar odbywa się co godzinę: o 11.45, 12.45, 13.45, 14.45, 15.45 i 16.45.
Przypominamy, że w 2022 roku, w ramach zadania „Białystok turystyczny – bezpieczny i przyjazny”, otwarto wystawę czasową o założeniu pałacowo-ogrodowym Branickich. Wystawa jest także eksponowana w tym sezonie w pomieszczeniach Bramy Wielkiej i jednej z baszt w ogrodzeniu pałacowym, w dniach i godzinach pracy punktu.
W tegorocznym sezonie turystycznym zapraszamy na spacery tematyczne z przewodnikiem PTTK. Spacery odbywają się co dwa tygodnie: Szlak fabrykantów (1 lipca), 4 wyznania – od bramy do bramy (15 lipca), Architekt Bałasz (29 lipca), Bohaterowie getta ( 12 sierpnia), Śladami Izabeli Branickiej (26 sierpnia) i Dożynki Centralne (2 września). Za spacery jest pobierana symboliczna opłata. Bilety można kupić na stronie białostockiego oddziału PTTK.
Wspólnie z Regionalnym Oddziałem PTTK zapraszamy także na sobotnie wycieczki zabytkowym autobusem marki Jelcz, tzw. ogórkiem. Wycieczki odbywają się do 2 września, każdorazowo po dwa wyjazdy: o godzinie 11.00 i 12.00. Odjazd z przystanku komunikacji miejskiej przy Pałacu Branickich (Plac Jana Pawła II). Obowiązuje rezerwacja miejsc. Za przejazdy jest pobierana symboliczna opłata. Zakup biletów online na każdą sobotę możliwy jest każdorazowo do piątku do godz. 15.00. Bilety kupione online należy odebrać w formie papierowej w Bramie Wielkiej (w sobotę od godz. 9.00 do czasu odjazdu „ogórka”). Od soboty (od godz. 9.00 do czasu odjazdu „ogórka”) bilety będzie można także kupić za gotówkę w punkcie informacji turystycznej w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich, pod warunkiem ich dostępności.
Zabytkowym Jelczem (tzw. kwadraciakiem) na wycieczkę po Białymstoku można wybrać się z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej. Te bezpłatne przejazdy odbywać się będą w lipcowe i sierpniowe niedziele trasami „Wielokulturowy Białystok” (godz. 12.00) i „Śladami białostockich murali” (godz.13.00). Odjazd z przystanku: Pałac Branickich (182). Więcej informacji o przejazdach można znaleźć na stronie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku.
Panoramę Białegostoku można podziwiać do końca września z punktu widokowego na wieży Kościoła Świętego Rocha. Punkt otwarty jest od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-16.00, w niedziele oraz dni świąteczne w godz. 14.00-17.00.
W 2022 r. dla zwiedzających udostępniony został Stary Kościół Farny, w tym roku również można podziwiać architekturę tego zabytkowego wnętrza. Kościół otwarty będzie od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-18.00 oraz w soboty od 8.30 do 12.30.
Ponadto na Rynku Kościuszki stoi ramka selfie „Dumni z Białegostoku!”, przy której można robić piękne, pamiątkowe zdjęcia z miejskimi zabytkami w tle.
Miasto zaprasza także do korzystania z oferty kulturalnej i sportowej oraz do zaglądania do kalendarza wydarzeń.
Opracowanie: Eliza Bilewicz-Roszkowska