Berneńczyk, czyli berneński pies pasterski wymaga nie tylko troski i odpowiedniej socjalizacji. Aby jego włos stał się miękki, gładki i dobrze się układał, potrzebuje wieloetapowej pielęgnacji. Jak zatem zadbać o futerko berneńczyka?

Jak pielęgnować psa rasy berneńczyk?

Berneński pies pasterski — pochodzenie rasy

Berneński pies pasterski to rasa, której pochodzenie nie zostało jednoznacznie ustalone. Być może jest on potomkiem tybetańskich dogów, które, jak głosi legenda, razem z legionami rzymskimi dotarły do Szwajcarii. Archeolodzy nie zgadzają się jednak z tą tezą, ponieważ rasa prawdopodobnie istniała już 4000 lat przed naszą erą (a przynajmniej przypominała ona dzisiejszego berneńczyka).

Berneńczyk początkowo był psem przeznaczonym do pilnowania zwierząt i domostwa. Jego silna, zwarta budowa sprawiła, że wykorzystywano go jako psa pociągowego, jak również do transportu nabiału i innych towarów spożywczych. Dopiero XX wiek przyniósł berneńczykowi sławę. Rasę po raz pierwszy zaprezentowano na wystawach psów rasowych, a w 1907 roku stworzono pierwszy klub berneńczyka. Jego członkowie opracowali wzorzec rasy. Uwzględniał on budowę, jak i rodzaj umaszczenia psa.

Berneńczyk, czyli pies o spokojnym usposobieniu

Mimo że pokaźnych rozmiarów berneńczyk jest opanowany, spokojny i zrównoważony. Cechy te sprawiają, że jest idealnym kandydatem na psa-ratownika. Jego umiarkowany temperament nie przeszkadza mu być czujnym, łagodnym i uważnym.

Berneńczyk kocha rodzinę i życie przy niej. A może warto napisać, że kocha życie w rodzinie? Bo nie zapominaj, że pies w momencie, kiedy go kupujesz w hodowli, staje się jej pełnowartościowym członkiem.

Berneński pies pasterski nie najlepiej znosi samotność, dlatego nie zostawiaj go samego przez dłuższy czas. Berneńczyk jest nieufny wobec obcych, jednak gdy tylko zorientuje się, że zyskał ich akceptację, przyjaźnie merda ogonem. W roli, do jakiej pierwotnie był przeznaczony, berneńczyk odnajduje się doskonale: staje się wiernym stróżem rodziny. Rasa ta toleruje dzieci, choć zdarza się, że staje się wobec nich kapryśna. W wieku szczenięcym berneńczyki są żywiołowe — po prostu rozsadza je energia. Berneńczyka wyróżnia doskonała pamięć i inteligencja — w mig reaguje na komendy, których nauczył go właściciel. Rasa dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi.

Jak pielęgnować sierść berneńczyka?

Futerko Berneńczyka jest charakterystyczne — to długi falujący włos. Jednak wiedz, że to jedyna rasa pasterskich psów szwajcarskich, która ma długą sierść. Umaszczenie berneńczyka jest czarne podpalane, z białymi symetrycznymi znaczeniami znajdującymi się na piersi, łapach, głowie i końcu ogona. Berneńczyk zalicza się psów ras dużych. Samce osiągają wysokość od 60 do 70 centymetrów, natomiast suki od 58 do 66 centymetrów. Mocna sylwetka berneńczyka jest dość smukła. Dorosły berneński pies pasterski waży od 50 do 60 kilogramów. Jego futerko jest niezwykle gęste.

Sierść berneńczyka wymaga stałej pielęgnacji. Kluczem do jej dobrego wyglądu jest więc systematyczność. Jeśli o nią nie zadbasz, podszerstek Twojego pupila zbije się w filc. Po czasie nawet doświadczony groomer może sobie z nim nie poradzić.

Szczotkowanie — obowiązkowy element pielęgnacji futerka berneńczyka

Szczotkuj futerko swojego ulubieńca już wtedy, kiedy skończy 2 miesiące. Najlepiej, aby Twój pupil przybrał pozycję leżącą. Szczotkuj go, kiedy jest wybiegany i nieco zmęczony.

Futerko berneńczyka szczotkuj twardą szczotką nie rzadziej niż 1-2 razy w tygodniu. Szczecina szczotki powinna mieć długie włosie tak, aby sięgało do samej skóry. W ten sposób rozczeszesz także podszerstek i unikniesz powstawania filcu.

Wybierz szczotkę o gładko zakończonych szpilkach. Zanim zaczniesz szczotkować włos swojego ulubieńca, spryskaj go dedykowaną do jego futerka odżywką.

Pamiętaj, że berneńczyk linieje 2 razy w roku, za to intensywnie. W tym czasie szczotkuj futerko swojego pupila nawet codziennie.

Kąpiel berneńczyka

Najlepiej wykąpać swojego pupila u zaprzyjaźnionego groomera. Wtedy nie stresujesz psa, a oddajesz go po prostu w dobre ręce. Psi fryzjer do pielęgnacji sierści berneńczyka użyje odpowiednich kosmetyków — oczyszczających i podkreślających naturalny, piękny kolor sierści. Groomer może się wspomóc szamponem przyspieszającym usuwanie podszerstka.

Nie zapomnij, że Twojego berneńczyka należy regularnie trymować, ponieważ rasa ta należy psów posiadających podszerstek. Trymowanie to nic innego jak usuwanie martwych włosów po to, aby zrobiły miejsce nowej, pięknej sierści.

Kiedy jesteś ze swoim ulubieńcem w salonie psiej piękności, poproś groomera, aby przyciął Twojemu psu pazurki.

Wykąpany, wytrymowany i wyczesany odpowiednią szczotką Twój berneńczyk prezentuje się świetnie. Co powiesz na to, aby wprowadzić go w dobry nastrój dłuższym spacerem? Nie zapomnij po serii zabiegów nagrodzić go psią przekąską!

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://studio4dogs.pl/