W Białymstoku nie brakuje sportowych boisk, zarówno tych ogólnodostępnych, jak i przeznaczonych na ważne mecze. To tam młodzież rozpoczyna swoją przygodę z piłką, ćwicząc pod okiem znanych trenerów.

Czym jednak byłoby boisko sportowe bez mocnej, odpornej murawy? Wyhodujesz taką dzięki trawom gazonowym i sprawisz, że Twój obiekt sportowy stanie się rozpoznawalny w mieście.

Trawa gazonowa na boisku sportowym? Przetrwa tylko mocna, żywozielona murawa!

Trawa gazonowa na boiska w Białymstoku — mocna, odporna i żywozielona

Zastanawiasz się, jaka trawa gazonowa na boisko w Białymstoku będzie najlepsza? Postaw na sprawdzone gatunki. Ma je w swojej ofercie firma Sowu&Sowul, która proponuje nasiona traw gazonowych przeznaczone na murawę sportową.

Boiska, stadiony i inne obiekty sportowe narażone są na silną eksploatację. Setki młodych, jak i starszych graczy nieustannie wdeptują trawę z ziemię. Mało które rośliny są w stanie przetrwać tak intensywne użytkowanie. Dobrze dobrana mieszanka traw to gwarancja mocnej, odpornej i żywozielonej murawy. W skład mieszanek traw gazonowych na boiska sportowe wchodzi życica trwała, wiechlina łąkowa, a także kostrzewa czerwona.

Gdzie najczęściej wysiewa się trawy sportowe?

W Polsce istnieje mnóstwo klubów piłkarskich, tak zwanych „orlików”. Kształcą one młodzież zainteresowaną sportem na przyszłych piłkarzy. Kto wie, może nawet na mistrzów świata?

Jednak trawa gazonowa na boiska sportowe przyda się również w innych miejscach jak stadiony. Tam, gdzie uprawia się sport, wymagana jest mocna, trwała i estetyczna murawa.

Zatem także na przydomowych boiskach, na placach zabaw, na polach golfowych i namiotowych, na wybiegach dla zwierząt, jak również na podwórkach szkolnych.

Mieszanki traw gazonowych na boiska sportowe — co wchodzi w ich skład?

Jak już wspomnieliśmy, w skład mieszanek traw gazonowych na boiska sportowe w Białymstoku, jak i innych miastach Polski, wchodzi życica trwała, wiechlina łąkowa i kostrzewa czerwona.

Życica trwała to inaczej rajgras angielski. Trawa ta szybko się zadarnia i równie szybko regeneruje. Najpopularniejsze murawy na całym świecie nie powstałyby bez tego gatunku. Życica trwała szybko wzrasta, nie przeszkadza jej także krótkie przycinanie. Trawa ta jest odporna na udeptywanie. Nie szkodzi jej nawet intensywna eksploatacja. Wśród tego gatunku traw występują także odmiany odporne na mróz i pleśń śniegową.

Wiechlina łąkowa odporna jest na mrozy i śniegi. Nie są w stanie one popsuć jej estetycznego wyglądu. Charakteryzuje ją dość powolny wzrost, dlatego często łączy się ją z mieszankami traw o szybkim wzroście. Latem zadarnienie wiechliną łąkową to nie lada wyczyn. Trawa w temperaturze 27 stopni Celsjusza nie wzrasta. Warto pamiętać, że lubi ona wilgotną, próchniczą glebę i dość spore nasłonecznienie. Aby dobrze rosła, trzeba ją regularnie podlewać. Kolor wiechliny łąkowej jest mocny, żywozielony.

Kostrzewa czerwona wykazuje najmniejszą odporność mechaniczną spośród wyżej wymienionych traw. Jeśli w mieszance traw gazonowych na boiska sportowe jest jej znaczna ilość, wymagają one wertykulacji. Kostrzewa czerwona wzrasta późną wiosną i wczesną jesienią. Jej liście są zimozielone.

Pielęgnacja traw gazonowych na boiska sportowe

Czy wiesz, że jakość mieszanek traw gazonowych na boiska sportowe ma znaczenie nie tylko, jeśli chodzi o estetykę murawy, ale także bezpieczeństwo zawodników? Na twardej, nierównej i nieprzepuszczającej wody murawie źle rozgrywa się mecze, a ponadto istnieje większe ryzyko kontuzji.

Napowietrzanie murawy sportowej

Napowietrzanie, czyli aeracja murawy sportowej to zabieg konieczny, aby zapobiec powstawaniu zbitych stref kondensacyjnych na boisku. Do aeracji terenu wykorzystuje się maszyny zwane aeratorami.

Zbite strefy na boisku negatywnie odbijają się na cyrkulacji wodno-powietrznej. A to z kolei pogarsza jakość trawy. Dzięki aeracji wspomagasz rozwój źdźbeł i rozrost korzeni. Nawet mocno zniszczona murawa po aeracji szybko odrasta, zapełniając ubytki.

Nawożenie i podlewanie — bez tych zabiegów nie wzrośnie estetyczna trawa

Murawę sportową warto nawozić nie częściej niż 4 razy w roku. Nawoź nawozami wieloskładnikowymi, dzięki którym odżywisz trawy podczas całego procesu wegetacji.

Nawóz dobieraj do składu chemicznego boiska, jak również do panującej pory roku.

Bez podlewania trawa uschnie, zanim zawodnicy rozegrają pierwszy mecz. Jeśli chodzi o podlewanie, najważniejsza jest systematyczność. Nawodniona gleba staje się wilgotna na głębokości 10-15 centymetrów. Murawę należy podlewać przynajmniej 2 razy w tygodniu — rano lub wieczorem.

Koszenie — byle nie za krótko!

Murawa boiska nie może mieć krótszej trawy niż 3-4 centymetrów. Koś zatem nie więcej jak 30% wysokości trawy. Dzięki temu zapobiegniesz osłabieniu źdźbeł.

Wertykulacja, czyli nacinanie darni

Wertykulacja to nic innego jak pionowe nacinanie darni. To zabieg, który pozwala usunąć warstwę filcu i stworzyć lepsze warunki dopływu powietrza, wody i nawozu do stref korzeniowych. Wertykulację zawsze wykonuj razem z podsiewem i piaskowaniem.

Szczotkowanie i odchwaszczanie

Estetyczna murawa to taka, po której aż chce się biegać za piłką! Szczotkowanie pozwoli Ci pozbyć się martwych traw i podnieść zgniecione źdźbła. Odchwaszczanie to z kolei usuwanie innych gatunków traw, które rozpleniły się na murawie.

Białystok słynie z boisk, stadionów i obiektów sportowych. Utrzymaj ich prestiż, wysiewając doskonałą gatunkowo trawę gazonową na boiska sportowe. Tak otrzymasz żywozieloną, odporną i estetyczną murawę.

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://www.sowul.pl/trawy-na-boiska-bialystok/