Nowe miejsca opieki dla dzieci dzięki programowi
Program "Aktywny Maluch" na lata 2022-2029 to szansa dla podlaskich gmin na stworzenie miejsc dziennej opieki dla najmłodszych dzieci. Wojewoda podlaski podpisał już 55 umów, które umożliwią powstanie 2085 nowych miejsc opieki. Program jest finansowany ze środków UE, a jego budżet w skali kraju wynosi prawie 6,5 mld złotych.

Wsparcie dla podlaskich gmin w tworzeniu miejsc opieki dla dzieci

Podlaskie gminy mają teraz unikalną możliwość skorzystania z unijnych środków w ramach programu "Aktywny Maluch" na lata 2022-2029. Program ten, w pełni finansowany przez Unię Europejską, ma na celu stworzenie miejsc dziennej opieki dla dzieci do lat 3. Wojewoda podlaski już podpisał 55 umów, które umożliwią powstanie 2085 nowych miejsc opieki w regionie.

Budżet programu i jego lokalne znaczenie

Ogólnopolski budżet programu "Aktywny Maluch" wynosi prawie 6,5 miliarda złotych. Jest to znaczna suma, która może przynieść wymierne korzyści również podlaskim samorządom. Obecnie, mimo zawarcia wielu umów, ponad połowa gmin w województwie podlaskim nadal boryka się z brakiem miejsc opieki dla najmłodszych. To właśnie te gminy będą miały priorytet w dostępie do funduszy.

Konferencja w sprawie aplikowania o środki

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja, podczas której omawiano procedury aplikowania o środki z programu. Dyrektor wydziału programów rządowych i funduszy europejskich PUW, Małgorzata Masłowska, zwróciła uwagę na fakt, że w aż 69 gminach województwa nie funkcjonuje żadna instytucja opieki nad dziećmi do lat 3. To właśnie te "białe plamy" mają pierwszeństwo w dostępie do dofinansowania.

„Mamy aż 69 gmin, w których nie funkcjonuje żadna instytucja opieki nad najmłodszymi, to „białe plamy” na mapie” – mówiła podczas konferencji Małgorzata Masłowska.

Elastyczność i brak wkładu własnego

Program "Aktywny Maluch" oferuje gminom kilka opcji: mogą one tworzyć żłobki, kluby dziecięce (dla maksymalnie 30 dzieci) czy instytucje dziennego opiekuna (dla maksymalnie 8 dzieci). Co ważne, gminy nie muszą angażować własnych środków finansowych, ponieważ program pokrywa koszty funkcjonowania nowo utworzonych miejsc przez pierwsze trzy lata. Mogą one również zlecać te zadania podmiotom prywatnym lub organizacjom pozarządowym, a także współpracować z innymi gminami.

Perspektywa długoterminowa i korzyści społeczne

Urszula Czarnecka, zastępczyni dyrektor wydziału programów rządowych i funduszy, podkreślała, że instytucje opieki są kluczowe dla przyciągania młodych ludzi do osiedlania się w podlaskich gminach. Nawet jeśli w niektórych miejscowościach obecnie rodzi się niewiele dzieci, to stworzenie miejsc opieki może zachęcić młode rodziny do osiedlania się w regionie.

„Często mówicie Państwo, że w waszych gminach rodzi się mało dzieci, ale instytucje opieki są potrzebne, aby młodzi ludzie chcieli się u was osiedlać. Jestem przekonana, że jeżeli już założycie Państwo takie miejsce opieki, to po trzech latach, gdy finansowanie się zakończy, będziecie chcieli je dalej utrzymywać” – mówiła Urszula Czarnecka.

Termin składania wniosków

Gminy zainteresowane uzyskaniem wsparcia mają czas na złożenie wniosków do końca 2025 roku lub do wyczerpania środków. Obecna tura naboru kończy się 30 czerwca. Jest to więc doskonały moment, aby podjąć działania mające na celu poprawę jakości życia najmłodszych mieszkańców województwa podlaskiego.


Na podst. Podlaski Urząd Wojewódzki