Trwają prace nad przebudową drogi Hryniewicze – Olmonty, które zbliżają się do końca, co jest dobrą wiadomością dla mieszkańców regionu. Inwestycja, na którą czekano od dłuższego czasu, ma na celu poprawę jakości życia oraz bezpieczeństwa użytkowników tej trasy.
- Postępy w przebudowie drogi Hryniewicze – Olmonty
- Reakcja mieszkańców i ich potrzeby
- Wszechstronny zakres prac budowlanych
Postępy w przebudowie drogi Hryniewicze – Olmonty
Przebudowa drogi Hryniewicze – Olmonty wkrótce dobiegnie końca, a prace są realizowane znacznie szybciej niż planowano. Niedawno zakończono układanie warstwy wiążącej na ostatnim odcinku tej istotnej drogi powiatowej. Jak zapowiadają drogowcy, ostatnia warstwa ścieralna z betonu asfaltowego ma być położona jeszcze w listopadzie 2024 roku, co oznacza, że inwestycja zakończy się przed przewidywanym terminem, który według umowy miał przypadać na luty 2025 roku.
Reakcja mieszkańców i ich potrzeby
Mieszkańcy Hryniewicz, Lewickich i Śródlesia od dawna wyrażali swoje niezadowolenie z obecnego stanu drogi, wskazując na problemy związane z jazdą po utwardzonym terenie, co negatywnie wpływało na ich pojazdy. Wiele osób korzystało z tego odcinka drogi, aby uniknąć korków na głównych trasach w kierunku Białegostoku, a także dla ułatwienia dojazdu do pracy i szkoły. Starosta Jan B. Perkowski podkreśla, że szybka realizacja prac to efekt zaangażowania i efektywności firmy Probet, która prowadzi roboty budowlane.
Wszechstronny zakres prac budowlanych
W ramach inwestycji na blisko 2-kilometrowym odcinku drogi nie tylko modernizowana jest jezdnia, ale także powstaje chodnik oraz ścieżka rowerowa. Dodatkowo, w projekcie uwzględniono budowę kanalizacji deszczowej, co przyczyni się do poprawy warunków na drodze, szczególnie w okresach intensywnych opadów. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 9 milionów złotych, z czego 5,1 miliona to dotacja z budżetu państwa. Pozostała część finansowania pochodzi z wkładów własnych Powiatu Białostockiego oraz Gminy Juchnowiec Kościelny.
Realizacja tej inwestycji stanowi nie tylko odpowiedź na potrzeby lokalnej społeczności, ale również krok w stronę poprawy infrastruktury drogowej w regionie, co z pewnością przyczyni się do wzrostu komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców.
Na podst. Starostwo Powiatowe w Białymstoku