Jak wyrobić i zaktualizować Białostocką Kartę Miejską? Praktyczny przewodnik dla pasażerów

Białostocka Karta Miejska to klucz do wygodnego korzystania z transportu publicznego w mieście. Dzięki niej można kupować bilety okresowe, płacić za przejazdy elektroniczną portmonetką, a uczniowie uprawnieni do bezpłatnych przejazdów mogą swobodnie podróżować po I strefie taryfowej. Jak zdobyć i zaktualizować kartę? Gdzie można to zrobić i ile to kosztuje? Sprawdźcie szczegóły!

Jak wyrobić Białostocką Kartę Miejską?

Aby otrzymać imienną Białostocką Kartę Miejską, należy złożyć wniosek w jednym z Punktów Obsługi Klienta BKM:

📍 ul. Lipowa 16

📍 ul. Składowa 11

Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie legitymacyjne (3,5 x 4,5 cm) – można przynieść je w wersji papierowej lub wysłać elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zdjęcie można też wykonać bezpłatnie na miejscu.

Rodzice i opiekunowie muszą pamiętać, że dla dzieci poniżej 13. roku życia wniosek składa i kartę odbiera osoba dorosła.

Co ważne, kartę można wyrobić również online! Wystarczy wysłać wypełniony i podpisany wniosek, zdjęcie oraz numer telefonu na podany adres mailowy i wskazać, w którym punkcie chcemy ją odebrać.

Ile kosztuje wyrobienie Białostockiej Karty Miejskiej?

  • Pierwsza imienna kartabezpłatnie
  • Karta na okaziciela5 zł
  • Duplikat zgubionej/uszkodzonej karty10 zł

Jak zaktualizować uprawnienia na Białostockiej Karcie Miejskiej?

Aktualizacja karty jest konieczna, zwłaszcza dla uczniów korzystających z bezpłatnych przejazdów. Aby przedłużyć uprawnienia, wystarczy udać się do Punktu Obsługi Klienta BKM przy ul. Lipowej 16 lub Składowej 11 i okazać ważną legitymację szkolną.

Uczniowie mogą zrobić to samodzielnie, natomiast dzieci poniżej 13. roku życia muszą przyjść z opiekunem.

Co zrobić w przypadku zgubienia lub uszkodzenia karty?

Jeśli karta zostanie zgubiona lub uszkodzona, można wyrobić jej duplikat w Punkcie Obsługi Klienta BKM. Warto najpierw sprawdzić zakładkę "Znalezione karty" na stronie komunikacji miejskiej – być może ktoś już ją oddał.

Jeśli jednak karta przepadła, należy:

  1. Wnieść opłatę 10 zł w kasie mandatowej.
  2. Złożyć wniosek o wydanie duplikatu.
  3. Zgłosić się do punktu BKM (pokój 18 w siedzibie BKM lub stanowisko drukowania kart przy Lipowej 16).

W przypadku zgubienia karty z doładowaną elektroniczną portmonetką, warto także wypełnić wniosek o przeniesienie środków na nową kartę.

Czy warto wyrobić Białostocką Kartę Miejską?

Posiadacze Białostockiej Karty Miejskiej nie tylko mogą korzystać z tańszych biletów i elektronicznej portmonetki, ale także unikają konieczności noszenia gotówki czy szukania kiosków z biletami. Czy to przyszłość miejskiego transportu? A może korzystacie już z niej na co dzień?