Białystok oddaje hołd zesłańcom na Sybir podczas 85. rocznicy deportacji

2 min czytania
Białystok oddaje hołd zesłańcom na Sybir podczas 85. rocznicy deportacji


W sercu Białegostoku oddano hołd bohaterom, których losy na zawsze wpisały się w historię miasta i Polski. 9 lipca mieszkańcy wspólnie uczcili pamięć tysięcy zesłańców wywiezionych na Syberię, przypominając o ich niezwykłej odwadze i cierpieniu.

  • Białystok z szacunkiem dla pamięci zesłańców syberyjskich
  • Wyjątkowe wyróżnienia dla osób i instytucji kultywujących pamięć o Sybirakach

Białystok z szacunkiem dla pamięci zesłańców syberyjskich

Wczesnym rankiem 9 lipca białostoczanie zgromadzili się w kościele pw. Ducha Świętego, by uczestniczyć w mszy świętej upamiętniającej ofiary masowych deportacji na Sybir z lat 1940–1941. To właśnie wtedy ponad 330 tysięcy Polaków zostało brutalnie wywiezionych w nieludzkich warunkach, które do dziś budzą grozę i współczucie.

Po nabożeństwie delegacje władz miejskich oraz organizacji kombatanckich udały się pod Pomnik-Grob Nieznanego Sybiraka – symboliczne miejsce, które przypomina o tych, którzy nigdy nie powrócili do swoich rodzin. W samo południe uroczystości przeniosły się na dziedziniec Muzeum Pamięci Sybiru, gdzie zgromadziło się wielu mieszkańców oraz zaproszeni goście, w tym zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki i minister Lech Parell, kierujący Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wyjątkowe wyróżnienia dla osób i instytucji kultywujących pamięć o Sybirakach

Podczas wydarzenia wręczono prestiżowe medale „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria”, które honorują zasługi w pielęgnowaniu historii walk o niepodległość oraz postaw patriotycznych. Te cywilne odznaczenia przyznawane są przez resort na wniosek Szefa UDSKiOR lub z inicjatywy ogólnopolskich organizacji kombatanckich.

Medalem „Pro Bono Poloniae” uhonorowano Lidię Czapiewską, właścicielkę Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku – miejsca, gdzie historia zesłańców syberyjskich zajmuje ważne miejsce na stałej ekspozycji. Z kolei medal „Pro Patria” otrzymali marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, historyk Jan Nikołajuk, popularyzator wiedzy o Sybirze Jerzy Olizarowicz oraz Centrum z Szymbarka.

– Oddając dziś hołd zesłańcom na Sybir budujemy naszą wspólnotową pamięć. A przecież to pamięć, także ta bolesna, tworzy tożsamość Białegostoku. – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. ­- Pochylamy dziś głowy nie tylko w geście szacunku, ale i zobowiązania by tę pamięć chronić. A najlepiej robi to Muzeum Pamięci Sybiru, które stało się domem Sybiraków, miejscem gdzie mogą czuć się u siebie i dzielić się swoją historią.

Obchody objęte zostały honorowym patronatem prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego, co podkreśla znaczenie tego wydarzenia dla społeczności Białegostoku. To nie tylko chwila refleksji nad tragiczną przeszłością, ale także wyraz wdzięczności wobec tych wszystkich, którzy mimo przeciwności losu zachowali ducha narodowego i przekazali go kolejnym pokoleniom.

Na podstawie: Urząd Miejski Białystok

Autor: krystian