80. rocznica Obławy Augustowskiej uczczona w Płaskiej i Wiżajnach

2 min czytania
80. rocznica Obławy Augustowskiej uczczona w Płaskiej i Wiżajnach


W lipcu 1945 roku na terenie dzisiejszej Sejneńszczyzny i Augustowszczyzny doszło do jednej z najtragiczniejszych kart powojennej historii Polski. Obława Augustowska, która pochłonęła tysiące ofiar, wciąż budzi emocje i skłania do refleksji. W tym roku, podczas wyjątkowych uroczystości w gminach Płaska i Wiżajny, mieszkańcy oddali hołd pamięci tych, którzy zginęli lub zniknęli bez śladu.

  • Uroczystości w Płaskiej upamiętniają ofiary Obławy Augustowskiej
  • Wiżajny przypominają o losach mieszkańców ziemi suwalskiej i wiżajeńskiej

Uroczystości w Płaskiej upamiętniają ofiary Obławy Augustowskiej

W Gminnym Ośrodku Kultury w Płaskiej odsłonięto tablicę memoratywną z nazwiskami 81 mieszkańców regionu, którzy zostali ofiarami tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat. To symboliczne miejsce stało się centrum lokalnych obchodów, które odbyły się 5 lipca. W ramach upamiętnienia zorganizowano również 3. Bieg Pamięci oraz historyczny spacer po cmentarzu parafialnym – inicjatywy, które pozwoliły uczestnikom lepiej poznać i poczuć atmosferę tamtych czasów.

Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podkreślił podczas uroczystości, że

  • Obława została przeprowadzona przez ludzi myślących na sposób sowiecki, a to znaczy, że zniknąć mieli nie tylko ci, w których była wymierzona, ale również wszelki ślad po nich. Dzisiejsze obchody są hołdem nie tylko dla wszystkich ofiar Obławy, ale również tysięcy osób zamordowanych w komunistycznych katowniach i więzieniach całej Polski. Jest również formą podziękowania wobec wszystkich, którzy przez dziesięciolecia upominali się, nie bacząc na zakazy i represje, o pamięć o ofiarach

.

Wiżajny przypominają o losach mieszkańców ziemi suwalskiej i wiżajeńskiej

Równie ważne wydarzenia miały miejsce w Wiżajnach, gdzie społeczność lokalna uczciła pamięć ofiar Obławy poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej mieszkańcom tego regionu. Towarzyszyła temu wystawa „I nigdy nie wrócili do domu… Alfabet Obławy Augustowskiej”, prezentująca 22 plansze z literami alfabetu – każda symbolizująca istotne hasło związane z historią obławy. Ekspozycja ta pozwala zgłębić kluczowe postaci, miejsca oraz wydarzenia tamtego okresu.

Obława Augustowska była brutalną akcją przeprowadzoną przez Armię Czerwoną i NKWD w lipcu 1945 roku. Na terenach Sejneńszczyzny i Augustowszczyzny otoczono wsie i zatrzymano ponad 7 tysięcy osób podejrzanych o współpracę z polskim podziemiem niepodległościowym. Więźniów przesłuchiwano i torturowano w licznych obozach filtracyjnych. Niestety około 600 osób nigdy nie powróciło do swoich domów – ich los pozostaje tajemnicą do dziś.

Ze względu na skalę tragedii Obławę Augustowską często określa się mianem „Małego Katynia”. W uznaniu jej znaczenia Sejm RP ustanowił 12 lipca Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej – święto obchodzone od dziesięciu lat.

Na podstawie: Podlaski Urząd Wojewódzki

Autor: krystian