Zminiaturyzowany układ elektroniczny, który na ogół wykonywany jest z zastosowaniem technologii monolitycznej to nic innego, jak układ scalony. Zastosowanie układów scalonych jest obecnie niezwykle powszechne. Wyróżnia się ich różne rodzaje. Jednym z tych, które stosowane są naprawdę powszechnie jest stmicroelectronics st3485ebdr. Zobaczmy jak zbudowane są układy scalone, a także jakie jest ich zastosowanie.
Krótka historia układów scalonych
Uznaje się, że za koncepcją współczesnych układów scalonych stoi brytyjski inżynier Dummer. To właśnie on na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych jako pierwszy miał opracować koncepcję tego niewielkiego elementu. Zaprojektowanie i zbudowanie pierwszych działających układów scalonych to z kolei dzieło dwóch innych osób. Chodzi o Jacka Kilby'ego oraz Roberta Noyca. Co ciekawe, nie zrobili tego wspólnie, a niezależnie od siebie. Co ciekawe, Kilby za swoje osiągnięcia w tej dziedzinie został uhonorowany nawet Nagrodą Nobla. Miało to miejsce w 2000 roku.
Jak zbudowane są układy scalone?
Każdy układ scalony znajduje się w hermetycznej obudowie. Może ona być wykonana z bardzo różnych materiałów. Dostępne są układy scalone w obudowach ze szkła, metalu, ceramiki, a także tworzywa sztucznego. Najczęściej stosowane są oczywiście te ostatnie. Tworzywo sztuczne jest bowiem najtańszym materiałem.
Jeśli pod uwagę weźmiemy sposób wykonania, to wyróżnimy dwa rodzaje układów scalonych:
-
monolityczne;
-
hybrydowe.
W przypadku układów scalonych monolitycznych wszystkie elementy zostały wykonane z monokrystalicznej strukturze półprzewodnika. Tyczy się to zarówno elementów czynnych, jak i biernych. Układu scalone hybrydowe mają dużo bardziej skomplikowaną budowę. Dzieli się je na układy cienkowarstwowe oraz grubowarstwowe.
Zastosowanie układów scalonych stmicroelectronics st3485ebdr
Układy scalone mają szereg zastosowań. Powszechnie wykorzystywane są w komputerach. Przeznaczone są do komunikacji w systemie RS – 485. W ich strukturze znajduje się zarówno nadajnik, jak i odbiornik linii. Gwarantują one naprawdę szybką transmisję, a jednocześnie stosunkowo niewielki przepływ prądu.
Układy scalone bez wątpienia zrewolucjonizowały branże elektroniczną. Trudno obecnie wyobrazić sobie urządzenia elektroniczne właśnie bez układów scalonych. Pełnią one szereg istotnych funkcji, a ich zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie. Na szczęście dzisiaj układy scalone nie kosztują wiele, a ich zakup nie nastręcza żadnych trudności. Znaleźć można je w praktycznie każdym sklepie z elementami elektronicznymi.