Wojewoda wręczył odznaczenia podczas okręgowych obchodów Służby Więziennej w Białymstoku

W Białymstoku odbyły się uroczyste obchody Święta Służby Więziennej, podczas których doceniono odwagę i profesjonalizm funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło ważne osobistości regionu i przypomniało o bogatej historii więziennictwa w naszym mieście.
- Uroczystość w Białymstoku podkreśliła rolę Służby Więziennej w regionie
- Białystok i okolice mają długą tradycję więziennictwa sięgającą ponad wieku
Uroczystość w Białymstoku podkreśliła rolę Służby Więziennej w regionie
Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski wraz z wicewojewodą Pawłem Krutulem oraz przedstawicielami samorządu województwa i miasta Białegostoku uczestniczyli w okręgowych obchodach Święta Służby Więziennej. Podczas spotkania wyróżniono najbardziej zasłużonych funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, którzy otrzymali awanse i odznaczenia za swoją codzienną służbę. Wojewoda zwrócił uwagę na znaczenie ich pracy, mówiąc:
- Dzięki Waszej postawie budujecie zaufanie obywateli do państwa – w instytucjonalnym wymiarze – podkreślał Jacek Brzozowski.
W wydarzeniu udział wzięli także m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Cezary Cieślukowski, zastępca prezydenta Białegostoku Eliza Agnieszka Cybulko oraz dowódcy lokalnych jednostek penitencjarnych.
Białystok i okolice mają długą tradycję więziennictwa sięgającą ponad wieku
Historia systemu więziennictwa w Polsce sięga czasów Księstwa Warszawskiego, a jego rozwój był szczególnie widoczny po odzyskaniu niepodległości. Już w 1918 roku Rada Regencyjna rozpoczęła działania zmierzające do przejęcia nadzoru nad więzieniami, co doprowadziło do powstania Wydziału Więziennego – zalążka współczesnej Służby Więziennej.
Białostockie więzienie działa od 1906 roku, a tradycje służby w tym mieście są nierozerwalnie związane z momentem wyzwolenia Białegostoku w 1919 roku. Dziś na terenie województwa podlaskiego funkcjonują trzy areszty śledcze – w Białymstoku, Suwałkach i Hajnówce – oraz zakład karny w Czerwonym Borze z oddziałem zewnętrznym w Grądach-Woniecku.
Pod opieką Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie znajduje się blisko 3,5 tysiąca osadzonych przebywających w tych placówkach. W całej Polsce natomiast około 30 tysięcy pracowników czuwa nad bezpieczeństwem prawie 71 tysięcy osób pozbawionych wolności.
Na podstawie: Podlaski Urząd Wojewódzki
Autor: krystian