Jak zmienił się Białystok za kadencji Tadeusza Truskolaskiego - bilans po 19 latach

Podczas obchodów 19. rocznicy objęcia urzędu widać przede wszystkim miasta, które przeszło transformację infrastrukturalną i kulturalną. W Białymstoku coraz więcej przestrzeni sprzyja spacerom, sportowi i wydarzeniom. Prezydent Tadeusz Truskolaski wskazuje na inwestycje, które miały zmienić codzienne życie mieszkańców i wciągnąć miasto w unijny nurt rozwoju.
- Przestrzeń miejska i inwestycje, które zmieniają rytm dnia
- Projekty kulturalne, ekologiczne i społeczne - co zostało zrealizowane
- Pozycja Białegostoku na mapie kraju i w strukturach samorządowych
Przestrzeń miejska i inwestycje, które zmieniają rytm dnia
Pod rządami Tadeusza Truskolaskiego centrum miasta uporządkowano, przebudowano sieć komunikacyjną i dopasowano przestrzeń publiczną do różnego typu aktywności. Wymienić tu można powstanie centrum przesiadkowego przy ul. H. Sienkiewicza i Al. J. Piłsudskiego, budowę Stadionu Miejskiego, realizację węzła Porosły oraz intermodalnego węzła komunikacyjnego w rejonie dworców PKP i PKS. Modernizacje drogowe i nowa obwodnica poprawiły dostępność miasta dla kierowców i komunikacji publicznej.
Projekty kulturalne, ekologiczne i społeczne - co zostało zrealizowane
Prezydent akcentuje także rozwój oferty kulturalnej oraz proekologiczne działania. W mieście powstało Muzeum Pamięci Sybiru, wybudowano jedną z nowocześniejszych w Europie spalarni śmieci, zrewitalizowano Stawy Marczukowskie, a w parkach i na osiedlach pojawiły się parki kieszonkowe, miejski sad edukacyjny i pierwsza miejska pasieka przy ul. Augustowskiej. Programy mieszkaniowe oraz inicjatywy sportowe i rekreacyjne miały przyciągnąć młodych i poprawić jakość życia.
“Zrealizowaliśmy wiele inwestycji, które miały wpływ na to, że Białystok stał się miejscem dobrym do życia” - mówił Tadeusz Truskolaski, wymieniając m.in. program Mieszkanie dla Absolwenta i inwestycje komunikacyjne.
Prezydent podkreślił rolę zespołu - swoich zastępców, radnych i urzędników - oraz mieszkańców w realizacji tych przedsięwzięć.
Pozycja Białegostoku na mapie kraju i w strukturach samorządowych
Od 2011 roku Tadeusz Truskolaski działa w pracach Komitetu Regionów - unijnego organu doradczego - a w 2019 roku objął funkcję prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich. Jego aktywność poza miastem wzmacnia pozycję Białegostoku w sieciach miejskich i przyczynia się do lepszego dostępu do funduszy oraz wymiany doświadczeń między miastami.
Dodatkowo prezydent łączy obowiązki samorządowca z pracą akademicką - jest wykładowcą na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku, posiada stopień doktora habilitowanego i kieruje pracami magisterskimi i doktorskimi.
Dla mieszkańca - kilka praktycznych obserwacji: realizowane inwestycje poprawiły komfort codziennego dojazdu i dostęp do zieleni, ale jednocześnie generują pytania o dalsze utrzymanie infrastruktury i koszty eksploatacji. Programy mieszkaniowe oraz rozwój oferty kulturalnej stwarzają więcej możliwości spędzania wolnego czasu - warto śledzić kolejne plany miasta, by ocenić, jak zmiany przełożą się na koszty życia i dostępność usług w najbliższych latach.
na podstawie: Urząd Miejski Białystok.
Ostatnie Artykuły

Ugrzązł w lesie i poprosił policję o pomoc - miał cofnięte uprawnienia

Syrena alarmowa przy Kawaleryjskiej zabrzmi podczas ćwiczeń wojskowych

Seniorzy mogą sięgnąć po grant na lokalną żywność. Ruszył nabór

Barszczewo szykuje biesiadę pełną sceny, tradycji i rodzinnej zabawy

W centrum Białegostoku wróci pamięć o Wielkiej Synagodze i Czarnym piątku

W Barszczewie rusza nowa strażnica OSP za prawie 4 miliony

KRUS ogłasza nowe składki. Rolnicy mają jasne terminy wpłat

Przy rondzie Łapko kierowcy zwolnią. Na Sulika rusza miejscowe zwężenie

W Białymstoku żołnierze dostali wyróżnienia i pożegnali się przed misją w Kosowie

Kręgi Czasu pokazują przedwojenny Białystok w centrum miasta

Pożar w koszu załadunkowym i pracownik w silosie - tak ćwiczyła PSP w Białymstoku

W urzędzie padną odpowiedzi o pracy i wsparciu dla firm

Nowa strategia dla młodych wchodzi w konsultacje. Stawka jest wysoka

Pożar w saunie na piątym piętrze - strażacy ćwiczyli ewakuację hotelu w Białymstoku
Przydatne dane teleadresowe
- Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku - kursy, szkoły dla dorosłych i biblioteka
- Sąd Rejonowy w Białymstoku - kontakt, wydziały, godziny i dojazd
- Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego - kontakt, adres i godziny przyjęć
- Komunalny Zakład Komunikacyjny Białystok - kontakt, linie autobusowe, diagnostyka pojazdów
- Wodociągi Podlaskie w Białymstoku - kontakt, godziny, przyłączenia i awarie
- Urząd Miejski w Białymstoku - kontakt, godziny, wydziały i e-usługi
