KWPSP Białystok: Kolejny pożar suchych traw!

3 min czytania

20 kwietnia 2020 r. o godz. 10:07 białostoccy strażacy wyjechali do kolejnego pożaru suchych traw i krzewów. To jeden z wielu pożarów tego typu w kraju.

W okresie wiosny wypalanie traw w różnych ich siedliskach tj. traw na łąkach, rowach przydrożnych, wypalanie zarośli, uschniętych chwastów i resztek słomy pozostawionej na polach po zeszłorocznych zbiorach to przyczyna wielu pożarów oraz całokształt złożonych zmian, jakim ulegają makro i mikobionty trawiastych siedlisk.

W skutek niedostatecznej ilości czasu i maszyn, złych warunków pogodowych jesienny pokos nie zostaje sprzątnięty. Pozostawiona na pniu lub skoszona, ale nie zebrana trawa, hamuje wiosną tempo wzrostu młodych roślin, obniżając w wyniku tego plon siania.

Utrwalił się mit, że wypalanie traw i słomy poprawia jakość gleby, jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Rolnicy nadal sądzą, że ogień to najtańszy herbicyd” do zwalczania chwastów. Tymczasem w płomieniach giną nie tylko suche źdźbła traw roślin, ale system korzeniowy, flora oraz bakterie i grzyby, które powodują szybszą wegetację roślin. W ogniu ginie całe bogactwo przyrody. Wiosną opuszczają swe kryjówki owady, budzą się z zimowego snu ssaki, przychodzą na świat zające, opuszczają zimowe legowiska jeże, ptaki i budują gniazda.

Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji. Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.

Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej. Mimo sukcesywnego przypominania o obowiązującym całkowitym zakazie wypalania, ludzie zdają się być głusi na wszelkie apele. Wśród wielu ludzi nadal panuje błędne przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Niestety, często trawy podpalane są również przez nieodpowiedzialne dzieci i młodzież dla zabawy”.

Podpalenia starej trawy są aktami wandalizmu.

Każdego roku w pożarach takich giną ludzie, często sami podpalacze, ale też przypadkowe osoby oraz strażacy.

W roku 2019 na terenie Białegostoku i powiatu białostockiego doszło do 285 pożarów traw i nieużytków, w tym roku było to już 159.

Strażacy apelują WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, ALE TEŻ NIEDOZWOLONE!

Więcej na stronie: https://www.straz.gov.pl/porady/wypalanie_traw

Opracowanie: bryg. Paweł Ostrowski, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: bryg. Paweł Ostrowski, KM PSP w Białymstoku

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, straz.bialystok.pl/, straz.bialystok.pl/2020/04/20/kolejny-pozar-suchych-traw/

Autor: krystian