Miasto Białystok zorganizuje dowóz na szczepienie przeciwko koronawirusowi osobom z niepełnosprawnościami, a także seniorom 70+ w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, którzy nie mają możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień.
W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 Urząd Miejski w Białymstoku, zgodnie z aktualnymi zaleceniami rządowymi, zorganizuje transport uprawnionych osób do punktów szczepień. Co ważne Urząd Miejski w Białymstoku nie wyznacza terminu i miejsca szczepienia, a organizuje jedynie transport osobom do tego uprawnionym, które mają już wyznaczony termin szczepienia.
Rejestracja na szczepienie odbywa się za pośrednictwem:
- dedykowanej infolinii, pod nr tel. 989,
- Internetowego Konta Pacjenta,
- wybranego punktu szczepień (lista punktów szczepień w Białymstoku).
Szczegółowe informacje dostępne są na rządowej stronie pod adresem: www.gov.pl.
Osoby uprawnione do transportu do punktów szczepień (według wytycznych wojewody podlaskiego):
- posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, o kodzie R (upośledzenie narządu ruchu) lub N (choroby neurologiczne) albo odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami i mają trudności w poruszaniu,
- mają powyżej 70 lat i mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego ich miejsca zamieszkania punktu szczepień,
- mają ustalony z punktem szczepień termin wykonania szczepienia,
- są mieszkańcami Białegostoku.
- Transport osoby uprawnionej, która rejestruje się bezpośrednio w punkcie szczepień
Osoba uprawniona, która zarejestruje się w wybranym punkcie szczepień, może złożyć bezpośrednio w placówce oświadczenie, że nie ma możliwości samodzielnego dotarcia do punktu szczepień lub dysponuje orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności o kodzie R lub N. Listy osób wnioskujących o zapewnienie transportu wraz z terminem szczepień do koordynatora organizacji transportu przekazuje placówka wykonująca szczepienie.
- Transport osoby uprawnionej, która rejestruje się przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta
W przypadku, gdy pacjent rejestruje się na szczepienie za pośrednictwem infolinii 989 lub e-rejestracji, i spełnia określone kryteria uprawniające do transportu na szczepienie, może zgłosić potrzebę transportu bezpośrednio u koordynatora do spraw transportu (tel. 85 869 69 00).
Uprawnione osoby mogą zgłaszać potrzebę przewozu mikrobusem przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych od 18 stycznia.
Aby skorzystać z pomocy Miasta należy zadzwonić pod numer telefonu 85 869 69 00 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 15.00 i podać następujące informacje:
- imię i nazwisko osoby zgłaszającej,
- telefon kontaktowy do pacjenta lub opiekuna pacjenta,
- imię i nazwisko pacjenta,
- PESEL pacjenta,
- kryterium kwalifikujące do przewozu:
- stopień niepełnosprawności znaczny (I grupa inwalidzka) i kod niepełnosprawności R lub N,
- wiek powyżej 70 lat i oświadczenie, że pacjent nie może samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, w szczególności porusza się na wózku inwalidzkim,
- adres zamieszkania pacjenta,
- adres punktu szczepień,
- data szczepienia,
- godzina szczepienia,
- określić czy osoba będzie poruszać się na wózku inwalidzkim oraz czy będzie jej towarzyszył opiekun.
Osoba koordynująca przewóz przyjmie zgłoszenie i po sprawdzeniu dostępności dowozu oddzwoni z informacją o szczegółach jego realizacji.
Wsiadając do mikrobusa należy pokazać kierowcy orzeczenie o niepełnosprawności lub grupie inwalidzkiej. Po szczepieniu mikrobus odwiezie osobę niepełnosprawną do miejsca zamieszkania.
Należy też liczyć się z brakiem możliwości przewozu w zgłaszanym terminie. Z tego powodu ustalona została następująca hierarchia obsługi:
- kolejność zgłoszeń wpływająca na komplet przewożonych osób (zgodnie z zasadami określonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny mogą to być maksymalnie 4 osoby łącznie z opiekunami),
- osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami,
- osoby powyżej 70 roku życia niemogące samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień.
Miasto nie organizuje przewozu zespołu szczepiennego do osób leżących w domach. Jest to zadanie punktów szczepień. Lekarz POZ w ramach finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia szczepień pacjentów realizuje transport dedykowany osobom, które ze względów zdrowotnych wymagają użycia transportu sanitarnego.
Opracowanie: Eliza Bilewicz-Roszkowska