Każdy właściciel gospodarstwa rolnego musi wiedzieć, jak uprawiać ziemię. Wszak to od udanej hodowli zależy jego zarobek. Tak samo dobrze, jak na prowadzeniu gospodarstwa, rolnik musi znać się na przepisach prawa. A to właśnie one obligują gospodarzy do finansowego zabezpieczenia swoich dóbr poprzez obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze.
Niektóre ubezpieczenia rolnicze to obowiązek
W prawie polskim obowiązuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, precyzująca które ubezpieczenia rolnicze są obowiązkowe, czyli które z nich rolnik musi wykupić, aby uniknąć ustawowej karty a przede wszystkim - zabezpieczyć swoje mienie.
Do obowiązkowych należy ubezpieczenie oc rolników oraz ubezpieczenie budynków rolniczych. W treści ustawy bardzo łatwo odnaleźć zapisy mówiące o tym, jaki zakres musi mieć ubezpieczenie, kiedy staje się ono obowiązkowe oraz przed jakimi niekorzystnymi zdarzeniami chroni ono rolnika oraz jego gospodarstwo.
Dlaczego ubezpieczenie gospodarstwa rolnego jest ważne
Praca w gospodarstwie związana jest z wykonywaniem czynności, które mogą narazić na szkodę osoby trzecie. Dlatego też, każdy gospodarz powinien posiadać obowiązkowe ubezpieczenie oc rolników, które chroni zarówno jego, jak i jego pracowników, przed koniecznością rekompensowania wyrządzonej komuś krzywdy z własnego portfela.
Każdy rolnik ma zapewne świadomość, że warunkiem jego zarobku i utrzymania gospodarstwa jest udana hodowla plonów oraz utrzymanie obiektów gospodarstwa w dobrej kondycji. Jeśli dojdzie do zniszczenia jednych lub drugich, zasoby finansowe rolnika mogą nie być wystarczające na odbudowę budynków gospodarczych czy odnowienie uprawy. Dlatego też tak ważne jest ubezpieczenie.
Kiedy ubezpieczenia rolnicze stają się obowiązkiem?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe bez wyjątków. Każdy rolnik jest zobligowany do jego posiadania. Inaczej rzecz wygląda w przypadku ubezpieczenia upraw oraz budynków gospodarstwa rolnego. Obowiązkiem ubezpieczenia upraw objęty jest bowiem każdy rolnik, który pobiera dopłaty. Musi wtedy ubezpieczyć co najmniej połowę swoich upraw od jednego ryzyka wymienionego w ustawie.
Ubezpieczenie budynków staje się natomiast obowiązkowe wtedy, gdy znajdują się one na terenie gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż 1 ha, posiadają powierzchnię większą niż 20m2 oraz są na stałe związane z gruntem. Obowiązek ubezpieczenia budynków rozpoczyna się z chwilą w której zostaną one pokryte dachem.
Przed czym chronią ubezpieczenia rolnicze
Każde ubezpieczenie dla rolników chroni przed skutkami niekorzystnych zdarzeń. Może to być zniszczenie upraw na skutek nawałnic, ognia, powodzi, przemrożenia czy osunięcia się ziemi (oraz wiele innych zdarzeń podanych w ustawie). W każdej z tych sytuacji polisa jest gwarancją wypłaty odszkodowania, które pozwoli rolnikowi przetrwać niekorzystny okres i odtworzyć utracone mienie.
Ubezpieczenie budynków chroni je natomiast od ognia, huraganów, gradobić, zalania, obsunięcia ziemi czy upadków pojazdów powietrznych. Jeśli dojdzie do któregoś z tych zdarzeń, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanemu rolnikowi odpowiednie środki na odbudowę czy też naprawę zniszczonych obiektów.
Czy warto poszerzyć polisę
O ile ustawa jasno precyzuje, co powinno zawierać ubezpieczenie dla rolników, o tyle nie zabrania ona, aby poszerzyć zakres polisy o dodatkowe zdarzenia. Wszak im od większej liczby ryzyk rolnik będzie ubezpieczony, tym większa pewność, że w kryzysowej sytuacji nie będzie pozostawiony sam sobie. Ubezpieczyciele posiadają dość ciekawe oferty dla rolników, którym warto się przyjrzeć.