Styl wiejski jest chyba najbardziej romantyczny oraz naturalny ze wszystkich innych stylów ogrodowych. Możemy dojrzeć w nich mieszkankę roślin zdobnych oraz użytkowych. Wszelkie barwy, aromaty oraz formy tworzą ciekawą kompozycję. Pomimo tego, że ogrody wiejskie wyglądają bardzo naturalnie, muszą one być odpowiednio zaplanowane. Więcej informacji na ich temat znajdziecie poniżej!

Kiedyś ogród wiejski służył głównie do samozaopatrzenia. Na tych powierzchniach uprawiano warzywa, zioła oraz pojedyncze kwiaty. Przestrzeń ta musiała być przez cały rok pożyteczna.

Wygląd ogrodu wiejskiego

Zazwyczaj takie ogrody są podzielone ścieżkami na kwadraty lub wielokąty. Taka struktura nadaje naszej przestrzeni porządek. Możemy także zdecydować się na postawienie studni, okrągłej rabaty czy podstawowego zadaszenia. Wejście do naszego ogrodu można ozdobić różaną pergolą. Niektórzy decydują się także na rabarbar w centrum ogrodu razem z ziołami oraz innymi kwiatami.

Po obu stronach ścieżki powinny znajdować się rabat. Mogą być one zaznaczone małymi żywopłotami z bukszpanu. Bukszpan coraz częściej pojawia się w naszych ogrodach. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ roślina ta świetnie nadaje się do formowania różnych kształtów.

Najważniejszy jest plan

Każdy ogród ma to do siebie, że musi być dobrze przemyślany. Warto więc wcześniej na kartce papieru wytyczyć ścieżki, ulokować płotki oraz żywopłoty. Wiele osób uważa, że na małych powierzchniach nie trzeba tworzyć projektu ogrodu. Jednak każda przestrzeń wymaga odpowiedniego planu.

Na wiejski ogród najlepiej nadaje się południowa strona działki. Dzięki temu rośliny zielne oraz drzewa znajdą odpowiednio dużo światła. Warto sprawdzić, gdzie znajdują się miejsca najbardziej nasłonecznione. Właśnie tam będziemy mogli posadzić najbardziej światłożądne gatunki roślin. Drzewa można wykorzystać do zacienienia rabat.

Ścieżki

Ogrody wiejskie charakteryzują się tym, że nie znajdziemy w nich brukowanych nawierzchni. Dostęp do ziemi nie powinien być na stałe zamykany. Bardzo często na ścieżki wybiera się miękkie oraz naturalne materiały. Bardzo popularna jest ściółka z kory. Ma ona charakterystyczny zapach oraz chroni glebę przed wysuszeniem. Utrudnia ona także wzrost chwastów. Możemy także zdecydować się na ścieżki trawiaste lub żwirowe. Aranżacja ogrodów – sprawdź te realizacje.

Jakie rośliny wybrać?

Podstawą ogrodów wiejskich są byliny. Dzięki dobrej pielęgnacji mogą one być posadzone na długie lata. Wiele osób decyduje się także na ostróżkę, łubin, przegorzan czy dzwonki. Kalina oraz hortensja stworzy odpowiedni kontrast w naszym ogrodzie.

Co do różnorodności w przypadku kwiatów, warto zdecydować się na nasturcje, klarkie, ślazówki lub nagietki. Muszą być one jednak praktycznie co roku wysiewane na nowo.

Każdy ogród powinien posiadać także rośliny użytkowe. Dzięki uprawianiu warzyw i ziół nadajemy mu wyjątkowego wdzięku. Własne warzywa oraz zioła mają naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim smakują one o wiele lepiej od tych kupnych. Masz również pewność, że są one zdrowe.

Warto również postawić na rośliny pnące. Do tego przydadzą się drewniane płoty czy murki, które będą świetną podporą pod właśnie te rośliny.