24 lipca, w godzinach 10.00-13.00, w Parku Konstytucji 3 Maja odbędzie się miejski festyn rodzinny pod hasłem „Drugie życie drzew”. Ekologicznej akcji edukacyjnej dotyczącej bioróżnorodności będzie towarzyszyć piknikowa atmosfera. Miasto Białystok zaprasza na stoiska z atrakcjami i do udziału w przyrodniczej grze terenowej.

„Drugie życie drzew” to projekt edukacyjny promujący kolejne proekologiczne działania miasta, wpływające na poprawę bioróżnorodności.

– Podczas spotkania z mieszkańcami przekażemy mieszkańcom ciekawe informacje. Na przykład, że niszcząca siła przyrody bardzo często stwarza wielkie możliwości do innego życia i powoduje, że przyroda wcale nie ginie, a wręcz rozkwita nowym, bogatszym i zróżnicowanym biologicznie życiem – zapowiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Podczas festynu (w okolicy bramy wejściowej do ZOO od strony parku Konstytucji 3 Maja) będzie można skorzystać z oferty stoisk z licznymi atrakcjami. Na wydarzenie zapraszamy rodziny z dziećmi, ale też wszystkich mieszkańców, którzy w tym dniu pojawią się w parku. Będzie między innymi malowanie twarzy, drewnianych drzewek i kolorowanek przyrodniczych, bezpłatne lody oraz saturator Wodociągów Białostockich (z popularną w czasach PRL wodą sodową).

Główną atrakcją festynu będzie przyrodnicza gra terenowa dla rodzin z dziećmi. Dla tych, którzy najszybciej odnajdą ukryte na terenie parku miejsca, zbiorą kody i zameldują się na mecie organizatorzy zapewnili atrakcyjne nagrody takie, jak fotele hamakowe, książki o tematyce przyrodniczej, miód z białostockiej pasieki miejskiej i inne gadżety. Będzie to też okazja, żeby pospacerować po Akcencie ZOO lub wybrać się do oddanego do użytku kilka dni wcześniej wodnego placu zabaw.

Projekt „Drugie życie drzew” przybliża bogactwo zamierających, zmurszałych lub powalonych drzew, będących siedliskiem wielu gatunków roślin i grzybów, oraz miejscem schronienia i życia dla wielu gatunków zwierząt. Martwe drzewa, stojące fragmenty pni, leżące kłody, znacznie zwiększają rzeczywistą powierzchnię siedliska leśnego. Martwe drewno jest siedliskiem niezwykle dynamicznym i różnorodnym, ciągle zmieniającym swoje właściwości. Kombinacja kształtów, gatunków drewna, stopnia rozkładu umożliwia współistnienie wielu gatunków fauny i flory o różnych wymaganiach i sposobach życia na stosunkowo niewielkim obszarze. Zachowanie martwych pni drzew i kłód ma wielkie znaczenie dla zachowania bioróżnorodności, zwłaszcza w parkach miejskich, gdzie martwe drewno właściwie nie występuje, bo jest usuwane jako nieestetyczne lub zagrażające bezpieczeństwu ludzi.

Agnieszka Błachowska