Podatek od mieszkania i miejsca postojowego - ile wynosi?

Z roku na rok właściciele mieszkań i miejsc postojowych muszą płacić więcej. Powodem jest wskaźnik inflacji, który powoduje, że rośnie podatek od nieruchomości. W 2021 roku nic się nie zmieniło i kolejny raz zostały podniesione opłaty na daniny publicznoprawne. Większe koszty mają nie tylko właściciele mieszkań i domów, ale także ci, którzy wykupili miejsca postojowe w garażu podziemnym z wyodrębnioną własnością i księgą wieczystą. Płatnikami są osoby fizyczne, prawne, a także jednostki organizacyjne.

Podatek od miejsca postojowego

Spora część osób, która poszukuje swojego wymarzonego mieszkania decyduje się na oferty z rynku pierwotnego, zwłaszcza w województwie podlaskim o czym doskonale wiedzą deweloperzy w Białymstoku. Nie ma w tym jednak żadnej przypadkowości, ponieważ istotnym dla nich czynnikiem jest lokalizacja. Dogodne dojazdy i świetnie rozbudowana infrastruktura nowoczesnych osiedli sprawia, że mieszkańcy mają praktycznie wszystko pod ręką. Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości od deweloperów, które wyposażone są w przestronne windy, tarasy, komórki lokatorskie i miejsca postojowe w hali podziemnej.

W przypadku, gdy właściciel mieszkania ma samochód i użytkuje jedynie garaż zewnętrzny, to do zapłacenia daniny od gruntu zobowiązana jest wspólnota mieszkaniowa. Natomiast w przypadku nowoczesnych osiedli i bloków mieszkalnych można napotkać dwie sytuacje związane z miejscami postojowymi. Pierwsza z nich to garaż z odrębną księgą wieczystą. Właściciel jest więc zobligowany do zapłaty podatku w wysokości 23 procent VAT. Atutem takiego miejsca parkingowego jest jednak to, że stanowi on samodzielną własność, więc można je sprzedać bez mieszkania.

Jeżeli jest sytuacja, w której garaż nie ma wyodrębnionej księgi wieczystej to właściciel musi zapłacić podatek w wysokości 8 procent VAT. Danina od nieruchomości wynosi wtedy 0,85 zł/mkw. Co istotne, miejsce postojowe w podziemnej hali garażowej nie może zostać sprzedane oddzielne, ponieważ jest ono częścią wspólną budynku. Warto mieć również na uwadze to, że finalna kwota podatku zależna jest od lokalizacji, w której znajduje się dana nieruchomość. Im bliżej centrum miasta, tym cena za miejsce postojowe w garażu podziemnym będzie wyższa.

Podatek od nieruchomości

Obowiązek uiszczenia opłaty podatkowej spoczywa na każdym, kto nabywa nieruchomość w postaci domu lub mieszkania, a także na właścicielach gruntów, biurowca, magazynu i działki budowlanej. Określoną kwotę podatku musi również zapłacić właściciel samoistny, czyli osoba używająca gruntów, jako właściciel. Zwolnieni z takich opłat są natomiast właściciele gruntów rolnych i terenów, które są tam zadrzewione.

Ministerstwo Finansów opublikowało stawkę od nieruchomości oraz budynków mieszkalnych. Obecnie wynosi ona 0,85 zł/mkw. powierzchni użytkowej. Co istotne, gminy mają prawo ustalania stawek zgodnie z obowiązującym limitem. Dlatego też warto takie informacje sprawdzać w urzędzie gminy. Ponadto jednostki organizacyjne wysyłają oficjalne pismo z decyzją i terminem uiszczenia opłaty za daninę. W liście znajdują się informacje, za co dokładnie została naliczona opłata.