Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

W dniach 27-28 października odbędzie się Forum Inicjatyw Społecznych Miasta Białystok. Jest to coroczne, otwarte spotkanie przedstawicieli trzeciego sektora i samorządu miejskiego, na które zaprasza prezydent Białegostoku wraz z partnerami społecznymi Federacją Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok oraz Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych.

Tematem przewodnim zaplanowanych w ramach forum spotkań są nowe wyzwania stojące przed samorządem i organizacjami pozarządowymi w kontekście zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (niepełnosprawnym, seniorom).

Środa (27 października) będzie miała charakter prelekcji, dyskusji i indywidualnych konsultacji. Rozpocznie się wystąpieniem prof. Adama Bodnara „Dostępność jako prawo człowieka” połączonym z sesją pytań. Następnie uczestnicy wysłuchają dyskusji panelowej „Dostępne Miasto, dostępne organizacje”, połączonej z możliwością indywidualnych rozmów z panelistami przy stolikach dyskusyjnych. Dzień zakończy się podsumowaniem działalności Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok z okazji jubileuszu 10-lecia aktywności.

Natomiast czwartek (28 października) to spotkania edukacyjne, podczas których między innymi Anna Drabarz z Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami przedstawi obowiązki organizacji pozarządowych realizujących zadania publiczne w zakresie zapewnienia dostępności. Na warsztatach prowadzonych przez Rafała Średzińskiego, prezesa Stowarzyszenia „My dla Innych”, będzie można doświadczyć sytuacji osoby z niepełnosprawnościami poprzez założenie okularów symulujących wadę wzroku czy przejażdżkę wózkiem inwalidzkim. Podczas warsztatów „Jak przybliżyć świat osobom niewidzącym” Barbara Szymańska i Tomasz Strzymiński z Fundacji „Audiodeskrypcja” opowiedzą o zastosowaniu metody audiodeskrypcji – rozwiązaniu udostępniającym treści wizualne osobom niewidomym i niedowidzącym.

Jedno ze spotkań jest dedykowane mieszkańcom Białegostoku i przedstawicielom instytucji funkcjonujących na poszczególnych osiedlach. W jego ramach zostaną przedstawione narzędzia i formy wspierania aktywności sąsiedzkiej – dobre praktyki z regionu i Polski w zakresie angażowania mieszkańców.

Uczestnicy spotkają się w Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy św. Rocha 3 w Białymstoku. Spotkanie ma charakter otwarty. Pierwszy dzień Forum będzie transmitowany online na fanpage’u Ośrodka Wspierania Organizacji Pozarządowych oraz Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok, spotkania będą tłumaczone na język migowy.

Program znajduje się w załączniku. Zgłoszenia do udziału w Forum przyjmuje Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych, Anna Sędziak, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 691 130 005.

Opracowanie: Kamila Bogacewicz

Baner warto wiedzieć