Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Białystok

W Białymstoku trwają obchody 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. Dziś (21 października) odbyło się święto IV LO – placówki noszącej imię Cypriana Kamila Norwida. Uczniowie zaprezentowali spektakl na podstawie noweli „Bransoletka”.

Szkolna uroczystość IV LO została zorganizowana w auli Uniwersytetu w Białymstoku. W trakcie wydarzenia między innymi wręczono statuetki „Cypriana”, odbyło się także ślubowanie klas pierwszych. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień i części artystycznej. Uczniowie przygotowali przedstawienie inspirowane twórczością patrona. W wydarzeniu wziął udział między innymi zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Cyprian Kamil Norwid to dziewiętnastowieczny artysta doby romantyzmu, obdarzony wieloma talentami. Geniusz pióra, poeta, malarz, rysownik, rzeźbiarz, tłumacz, publicysta, filozof, badacz kultur i cywilizacji. W tegorocznym białostockim programie obchodów jego jubileuszu znalazły się np. prelekcje uczniów IV LO w różnych placówkach, konkurs recytatorski, konferencja naukowa „Norwid wobec młodości”. Obchody potrwają do 23 października.

IV Liceum Ogólnokształcące powstało w 1971 r. W 1998 r. szkoła otrzymała sztandar i imię Cypriana Kamila Norwida. Placówka systematycznie uzupełnia zbiory publikacji na temat Norwida, uczestniczy w wykładach, organizuje coroczną akcję „Czytamy Norwida”, zaprasza znawców jego twórczości. Od wielu lat szkołę wspiera Waldemar Smaszcz, przewodniczący Kapituły Norwidowskiej, krytyk literacki i znawca twórczości Norwida. Co roku, upamiętniając rocznicę urodzin patrona, szkoła obchodzi swoje święto.

Obecnie w placówce kształci się 986 uczniów w 32 oddziałach. Od wielu lat IV LO to jedno z najbardziej obleganych w rekrutacji ogólniaków. Uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach, olimpiadach przedmiotowych i zawodach sportowych. Placówka dobrze przygotowuje do matury i studiów wyższych. Oferuje komfortowe warunki nauki w nowoczesnych pracowniach. Realizuje projekty unijne, które wzbogacają proces dydaktyczny i podnoszą jakość kształcenia.

Kamila Bogacewicz