O finansach i o tym, ile kosztuje miasto, opowie prezydent Tadeusz Truskolaski na Facebooku „Miasto Białystok”. Będzie to już druga lekcja obywatelska, która odbędzie się w środę (26 stycznia) o godz. 20.00. Przeprowadzą ją samorządowcy z całej Polski w mediach społecznościowych w ramach akcji #MyOSamorządzie.

Lekcję obywatelską pt. „Ile kosztuje miasto” przeprowadzi kilkudziesięciu wójtów, burmistrzów, prezydentów polskich miast. Będzie można ją obejrzeć w mediach społecznościowych. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski opowie mieszkańcom o funkcjonowaniu miasta, jego budżecie, kosztach, jakie ponoszą samorządy w związku z obecnymi podwyżkami cen gazu, prądu, inflacją, Polskim Ładem i pandemią, ale także w związku z rosnącymi kosztami inwestycji. Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądają podstawowe dane budżetowe, ile pieniędzy wydawanych jest na przedsięwzięcia, ile kosztuje np. edukacja, utrzymanie zieleni czy zakup autobusu miejskiego.

– W trakcie lekcji opowiem Państwu o tym, ile kosztuje utrzymanie tego, co widzimy wokół nas. Na co dzień korzystamy z naszych ulic, chodników, ścieżek rowerowych, wieczorami świecą się latarnie. Spacerujemy po parkach, odwozimy dzieci do przedszkola czy szkoły. Słowem, korzystamy z miasta. Ale czy zastanawiali się Państwo, ile kosztuje utrzymanie naszego miasta? Ile pieniędzy potrzeba, żeby w parku pojawiła się ławka, a na osiedlu powstał żłobek? I najważniejsze: skąd na to wszystko biorą się pieniądze? – pyta prezydent Tadeusz Truskolaski.

W środę (26 stycznia) o godz. 20.00 zapraszamy na Facebooka „Miasta Białystok”.

Kamila Bogacewicz

Grafika: Ile kosztuje miasto? 26 stycznia, godz. 20.00