Nadmiar wilgoci w domu jest problemem niejednej osoby. Walka z nią jest nie lada wyzwaniem, które często kończy się przegraną mieszkańców. Jedną z przyczyn nadmiernej wilgotności jest nieprawidłowe działanie wentylacji, zwłaszcza tej naturalnej. Problem ten rozwiążą jednak systemy rekuperacji, które z łatwością usuwają nadmiar pary wodnej. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta.
Wentylacja grawitacyjna i jej działanie
W naszych mieszkaniach i domach cały czas dominuje wentylacja grawitacyjna. Jej działanie warunkowane jest dopływem do domu chłodnego powietrza spoza budynku (np. nawiewnikami), które „wypycha” z pomieszczeń (kanałami wentylacyjnymi) to zużyte (ciepłe i lekkie). Tą drogą pozbywamy się więc powietrza wysyconego dwutlenkiem węgla i wspomnianą wilgocią.
Biorąc pod uwagę, że wentylacja grawitacyjna funkcjonuje prawidłowo jedynie w chłodne dni (różnica temperatur między wnętrzem a dworem musi wynosić około 12 stopni), jej skuteczność nie zawsze jest zadowalająca. Dodatkowo wymaga ona nieprzerwanego dopływu powietrza, co nie tylko wychładza wnętrza w zimie, ale i zwiększa koszty ogrzewania. Czemu rekuperacja jest lepsza?
Jak działa rekuperacja?
Systemy rekuperacji nie działają w oparciu o różnicę temperatur i ciśnień, ale dzięki pracy wentylatorów zasilanych prądem. To one odpowiadają za pobieranie z dworu powietrza (okna i nawiewniki muszą być zamknięte), które następnie trafia do pomieszczeń. W tym samym czasie inne wentylatory odbierają z nich zużyte powietrze i usuwają poza budynek.
Dodatkowo rekuperator odbiera ciepło z usuwanego powietrza i przekazuje je na strumień, który dopiero jest wprowadzany do pomieszczeń. Oznacza to, że trafia do nich powietrze wstępnie ogrzane. Dzięki temu ciepło krąży w obiegu zamkniętym, z jedynie niewielkimi stratami. Co więcej – świeże powietrze, które trafia do pomieszczeń, jest dodatkowo oczyszczane na filtrze.
Skąd się bierze wilgoć w domu?
Nieszczelne okna, dziurawe dachy i ściany, brak ocieplenia budynku, gotowanie, pranie i wspomniana zła wentylacja. To główne przyczyny gromadzenia się nadmiernej wilgoci w naszych domach. Jej nadmiar objawia się skraplaniem pary wodnej na chłodnych powierzchniach - głównie na szybach, ale też ścianach czy meblach.
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że działa to destrukcyjnie nie tylko budynek, ale i na wyposażenie domu. Dodatkowo sprzyja rozwijaniu się chorobotwórczych pleśni, wyrządzając szkody na zdrowiu mieszkańców zawilgoconego domu. W takich warunkach mieszkaniowych wiele osób narzeka na choroby układu oddechowego, zawroty głowy oraz ogólne złe samopoczucie.
Dlaczego rekuperacja usuwa wilgoć?
Dzięki temu, że rekuperacja jest zasilana prądem - a tym samym jej działanie jest niezależne od warunków pogodowych - w naszym domu przez całą dobę zachodzi wymiana powietrza. Co więcej - to my sami decydujemy, jak intensywnie chcemy wentylować nasze wnętrza. Gdy poczujemy zaduch, na przykład na skutek intensywnego gotowania lub dużej liczby gości, wystarczy że ustawimy wyższy bieg pracy urządzenia. Rekuperacja pracująca na wyższych obrotach, szybciej przewietrzy nasz dom.
Czy warto skusić się na rekuperację?
Tak – jeśli tylko chcemy zapewnić sobie komfort i zdrowie. Musimy jednak wybrać wydajny sprzęt, który poradzi sobie z powierzchnią naszego domu (im jest większa, tym „mocniejszego” rekuperatora potrzebujemy). Jeśli nie znamy firmy, która wskaże nam odpowiednie urządzenie, możemy wpisać w Internecie hasło rekuperacja Szczecin.
Pojawią się wtedy oferty różnych hurtowni, oferujących dobrej jakości sprzęt i doradztwo montażowe, jak choćby firma Ventido.pl. Pamiętajmy, że tylko odpowiednio dobrany rekuperator zapewni nam sprawne usuwanie powietrza przesyconego wilgocią, zastępując je świeżym i zdrowym.
Prawidłowa wilgotność
Za prawidłową wilgotność uważa się tą pomiędzy 40% a 60% w temperaturze 20-22°C. Pamiętajmy też, że im wyższa wilgotność, tym wyższa temperatura punktu rosy. Na powierzchniach, na których zostanie ona osiągnięta, zacznie wykraplać się woda, powodująca niszczenie powierzchni (ścian, sprzętów, tapet, itp.).
Oczywiście niedobrym zjawiskiem jest także zbyt niska wilgotność w domu. Problemu tego można jednak uniknąć, montując w domu rekuperator entalpiczny. Jego zaletą jest to, że nie tylko odzyskuje ciepło z powietrza, ale i wilgoć. Dzięki niemu w naszych domach przez cały rok zachowamy właściwą wilgotność powietrza, a tym samym zdrowe warunki do życia.