Czy wiesz jak działa oczyszczacz powietrza?

Kiedy myślisz o oczyszczaczach powietrza, pierwszą rzeczą, która przychodzi Ci do głowy, jest prawdopodobnie coś w rodzaju "obrzydliwego" lub "brzydkiego". Jeśli jednak uda Ci się przebrnąć przez te początkowe myśli, przekonasz się, że są one faktycznie całkiem przydatne. Oczyszczacz powietrza usuwa z powietrza w pomieszczeniu cząsteczki kurzu, sierść zwierząt domowych i inne zanieczyszczenia. Czy kiedykolwiek zauważyłeś, jak zaczyna Cię swędzieć nos, gdy spędzasz czas w zakurzonym miejscu? Nawet jeśli nie masz alergii lub astmy, cały ten kurz unoszący się wokół może być drażniący dla każdego. Na szczęście oczyszczacz powietrza może pomóc w neutralizacji tych zanieczyszczeń.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza wykorzystują filtry do usuwania zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniach. Mogą one oczyszczać powietrze w momencie jego wejścia do domu (oczyszczacze liniowe) lub powietrze znajdujące się już w pomieszczeniu (oczyszczacze z filtrem wstępnym).

Oczyszczacze z filtrem wstępnym są idealne dla osób, które mają już czyste powietrze w pomieszczeniach i starają się usunąć określone zanieczyszczenia. Oczyszczacze liniowe są najlepsze dla osób z zanieczyszczonym powietrzem w pomieszczeniach, takich jak osoby mieszkające na obszarach o dużym natężeniu ruchu. Istnieją trzy rodzaje oczyszczaczy powietrza: HEPA, UV i elektroniczne oczyszczacze powietrza.

  • Oczyszczacze powietrza HEPA są najczęściej spotykanym typem. Posiadają one specjalny rodzaj filtra, który zbiera zanieczyszczenia, takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt domowych i zarodniki pleśni. Istnieją również oczyszczacze powietrza HEPA, które łączą filtrację z dezynfekcją światłem UV, co jest przydatne w przypadku wirusów.
  • Oczyszczacze powietrza UV działają poprzez emisję światła UV, które zabija bakterie, wirusy, zarazki i zapachy. Dezynfekcja światłem UV jest zalecana dla osób z chorobami układu oddechowego, osób z osłabionym układem odpornościowym lub osób z małymi dziećmi.
  • Elektroniczne oczyszczacze powietrza wykorzystują czujniki do wykrywania zanieczyszczeń. Mają również różne ustawienia, aby kontrolować, jak dużo lub jak mało powietrza jest oczyszczane.

Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza dla swoich potrzeb?

Na rynku istnieje wiele różnych typów oczyszczaczy powietrza, co może utrudnić podjęcie decyzji o wyborze tego, który należy kupić. Aby wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza dla swoich potrzeb, rozważ następujące kwestie:

- Czy w Twoim gospodarstwie domowym są osoby z problemami oddechowymi, takimi jak astma? Jeśli tak, warto poszukać oczyszczacza powietrza o wysokim wskaźniku filtracji.

- Czy mieszkasz w obszarze o dużym zanieczyszczeniu, np. w gęsto zaludnionym mieście lub w pobliżu autostrady? Możesz poszukać oczyszczacza powietrza o wysokim wskaźniku filtracji.

- Ile osób mieszka w Twoim gospodarstwie domowym? Jeśli masz większe gospodarstwo domowe, możesz poszukać oczyszczacza powietrza o wyższym wskaźniku filtracji.

- Czy masz alergie? Jeśli tak, warto poszukać oczyszczacza powietrza o wysokim wskaźniku filtracji.

- Czy masz zwierzęta? Jeśli tak, możesz poszukać oczyszczacza powietrza o wysokim wskaźniku filtracji.

- Czy masz ograniczony budżet? Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów oczyszczaczy powietrza o szerokim zakresie cen.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem lub technikiem zajmującym się oczyszczaniem powietrza.