Maltipoo to rasa psa, która powstała dzięki połączeniu pudla i maltańczyka. Ten zabawny czworonóg bardzo przypomina maskotkę. Jest wprost szalenie inteligentny (co odziedziczył po pudlu) i towarzyski (spuścizna po maltańczyku). Maltipoo ma niewielkie rozmiary i jest łatwy w pielęgnacji, przez co często wybiera się go na psa rodzinnego. Jednak czy to oznacza, że o swojego pupila nie trzeba dbać? Jest wręcz przeciwnie! Przeczytaj, jak go pielęgnować, aby jego futerko lśniło i było mięciutkie.

Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać u psa rasy maltipoo?

Maltipoo, czyli hybrydowa rasa psa

Wiesz już, że Twój ulubieniec powstał dzięki połączeniu pudla i maltańczyka. Maltipoo to rasa hybrydowa lub zaliczana do ras psów designerskich. Jeśli chodzi o tę ostatnią jako pierwszy powstał labradoodle, który był krzyżówką labradora i pudla. Tę pierwszą rasę psów designerskich wyhodował w 1989 roku Wally Conron. Jego celem było to, aby stworzyć psa-przewodnika, który jednocześnie nie będzie powodował alergii. Tak powstała moda na rasy psów hybrydowych. Maltipoo również zalicza się do tego grona. Jego ojcem jest pudel (najczęściej pudel toy), natomiast matką — maltańczyk.

Historia rasy maltipoo

Tak jak większość ras designerskich i maltipoo wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Od 1995 roku oficjalnie uznano go za odmienną rasę. W naszym kraju maltipoo dopiero zyskuje na popularności, jednak jego rasowość wciąż podlega dyskusjom. Mimo że od hodowcy nie możesz wymagać jego rodowodu, kiedy decydujesz się na psa tej rasy, dokładnie sprawdź hodowlę, z której pochodzi zwierzę.

Maltipoo — zabawny, towarzyski i rodzinny

Ze względu na to, że maltipoo jest krzyżówką, trudno przewidzieć, które cechy w jego charakterze będą dominującymi. Jednak charakterystyczne dla rasy są żywiołowość, towarzyskość, figlarność i powściągliwość w stosunku do obcych. Maltipoo, kiedy zdobędziesz jego zaufanie, podąży za Tobą wszędzie.

Pamiętaj, że maltipoo jest spragniony przygód. Twój czworonożny przyjaciel jest ciekawy świata i innych zwierząt. Jeśli go dobrze ułożysz, nie będzie szczekał z byle powodu. Maltipoo szybko uczy się zasad, które panują w domu. Prędko zauważysz więź, która połączyła Cię z Twoim ulubieńcem. Nie zapomnij dostarczyć swojemu pupilowi solidnej dawni ruchu — maltipoo uwielbia długie spacery.

Jak wygląda maltipoo?

Niech nie zwiedzie Cię wygląd maltipoo. Mimo że piesek przypomina maskotkę, pamiętaj, że jest żywą istotą. Dorosłe maltipoo nadal mają niewielkie rozmiary. Ich waga waha się między 2 a 5 kilogramami. Maltipoo osiąga w kłębie około 20 centymetrów. Kolor jego sierści w dużej mierze zależy od koloru pudla, który przekazał mu swoje geny. Twój maltipoo może zatem być:

  • biały,
  • czarny
  • brązowy,
  • srebrny,
  • morelowy,
  • czarno-biały,
  • czarny podpalany.

Ogromną zaletą tej rasy jest to, że maltipoo nie linieje. Jest to więc idealny pies dla alergika. Uszka maltipoo są niewielkie i oklapnięte, natomiast oczy okrągłe (co pogłębia wrażenie, że jest to pies-zabawka).

Jak pielęgnować sierść psa rasy maltipoo?

Maltipoo są psami o długiej, kręconej sierści bez podszerstka. Z powodu jego braku, Twój pupil może lepiej znosić upały. Charakterystyczne kręcone futerko często ulega jednak skołtunieniu i sfilcowaniu, dlatego codzienne szczotkowanie maltipoo to konieczność.

Nie zapomnij również o regularnych kąpielach. Kąp swojego ulubieńca co 3 tygodnie.

Szczotkowanie maltipoo

Szczotkuj swojego maltipoo codziennie i rób to bardzo dokładnie. Do tego celu doskonale sprawdzi się metalowa szczotka. Czesz swojego ulubieńca zgodnie ze wzrostem włosa — nigdy natomiast nie rób tego pod włos. Jeśli zaniedbasz szczotkowanie, u Twojego pupila mogą pojawić się kołtuny, co wpływa negatywnie nie tylko na jego wygląd, ale i komfort (prowadzi do obrzęku, wypadania włosów, grzybicy).

Kąpiel maltipoo

Jeśli nie potrafisz lub z jakichś powodów obawiasz się kapać swojego pupila, pomoże Ci w tym doświadczony groomer. To on używając specjalistycznych kosmetyków (szamponu i odżywki) przeznaczonych do danego rodzaju sierści, przywróci futerku Twojego ulubieńca blask i miękkość.

Strzyżenie sierści maltipoo

Pewnie zastanawiasz się, jak strzyc maltipoo? Jeśli jego futerko przypomina bardziej sierść maltańczyka, w lecie lepiej nie obcinać jego sieci. W przeciwnym razie może dojść do poparzeń słonecznych. Profesjonalny groomer podpowie Ci, jakie strzyżenie będzie najlepsze dla Twojego pupila. Specjalista zadba nie tylko o futerko Twojego ulubieńca, ale także o jego komfort (przytnie także włoski nad oczami i w miejscach, które tego wymagają). Sierść maltipoo najlepiej strzyc co 6-8 tygodni.

Pielęgnacja uszu, oczu i zębów maltipoo

Uszy maltipoo są bardzo owłosione, dlatego narażone na różnego rodzaju infekcje. Pamiętaj o tym, aby regularnie je czyścić preparatem przeznaczony do tego celu.

Maltipoo częściej niż inne psy cierpią na zapalenie spojówek, dlatego zadbaj o higienę oczu swojego pupila (warto usuwać włoski, które w nadmiernej ilości wyrosły wokół oczu).

Rasa psa, jaką jest maltipoo ma tendencję do odkładania płytki nazębnej. Problem ten jednak rozwiążesz, regularnie czyszcząc zęby swojego pupila odpowiednią pastą.

Kluczem w pielęgnacji sierści maltipoo jest regularność, zarówno jeśli chodzi o szczotkowanie, jak i kąpiele. Dobry groomer sprawi, że Twój czworonożny przyjaciel będzie się nie tylko świetnie prezentował, ale uniknie wielu przypadłości związanych ze źle przystrzyżonym futerkiem.

Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://studio4dogs.pl/