W piątek (11 listopada) w Białymstoku odbędą się uroczyste obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspólnie uczcimy pamięć o tamtych wydarzeniach uczestnicząc w uroczystościach, imprezach sportowych i kulturalnych, oraz wywieszając biało-czerwone flagi. Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza pokaz sprzętu wojskowego, wystawy i projekty edukacyjne, Galeria im. Sleńdzińskich na wspólne śpiewanie, natomiast Fundacja Białystok Biega – na wydarzenie sportowe „Biegnę dla Niepodległej”.
Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku rozpoczną się w piątek (11 listopada) o godz. 12.30 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w Białymstoku odbędą się również wydarzenia kulturalne i sportowe.
„Biegnę dla Niepodległej” to wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Biegacze spotykają się na starcie w Białymstoku, ale na jednym z dystansów można dołączyć również wirtualnie, biegnąc dla Niepodległej na całym świecie. Do wyboru są dwa dystanse: bieg na 10 km, którego trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, oraz bieg na symbolicznym dystansie 1918 m. Start i meta zlokalizowane będą na Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku. Biegacze pobiegną w ścisłym centrum miasta. Zawody rozpoczną się o godz. 14:00, tak aby każdy mieszkaniec Białegostoku mógł uczestniczyć zarówno w uroczystych obchodach, jak i wydarzeniu sportowym. Start na dystansie 1918 m o godz. 14.00, a na 10 km – o godz. 14.15. Bieg wirtualny na dystansie 10 km trwać będzie od 11 do 21 listopada (dzień i godzinę startu biegacz ustala samodzielnie). Więcej informacji o wydarzeniu na stronie biegnedlaniepodleglej.pl.
Tego samego dnia (11 listopada) od godz. 9.30 Muzeum Wojska w Białymstoku zrealizuje specjalny program, w którym znajdują się m.in. wyjątkowe wystawy, wykłady i pokazy. Podczas finału projektu edukacyjnego „11-stu dla Białegostoku”, odbędzie się m.in. prezentacja instalacji artystycznej, zajęcia edukacyjne dla dzieci (warsztaty kolagrafii i robienie patriotycznych przypinek), dystrybucja bezpłatnych egzemplarzy jednodniówki przygotowanej przez uczestników działania. O 11.00 rozpocznie się wykład historyczny na temat odzyskania niepodległości przez Białystok. W godz. 11.00-16.00 przed budynkiem Muzeum przy ul. Kilińskiego, można będzie zobaczyć sprzęt wojskowy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. O godz. 13.30 rozpocznie się finał konkursu „Moja niepodległa”. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie pracy plastycznej lub fotografii. O 14.00. kurator oprowadzać będzie zwiedzających po wystawie prezentującej instalację „11-stu dla Białegostoku”, gościom towarzyszyć będzie tłumacz Polskiego Języka Migowego. Muzeum zaprasza również do zwiedzania ekspozycji, m.in. wystawy czasowej „42. pułk piechoty i 10. pułk ułanów w zbiorach Muzeum Wojska w Białymstoku”, wystawy jednego eksponatu „M3 Grease Gun – Smarownica”, wystawy migawkowej „Piłsudski. Fotografie ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku”, oraz wystaw stałych. Szczegółowy program wydarzeń na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku.
Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza na „11. wieczór wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych”. Spotkanie poprowadzi Patryk Ołdziejewski, akompaniować będzie Szymon Borys (fortepian), prowadzenie śpiewu: Andrzej Bielski & company. Początek o godz. 17.00 w Galerii przy Rynku Kościuszki 4.
Białostocki Ośrodek Kultury wraz ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych i Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprasza na „Dzień Kina Polskiego”. Każdego roku z okazji Święta Niepodległości kina studyjne przygotowują specjalną ofertę filmową. W tym roku przygotowano projekcję pięciu filmów z tegorocznej 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To wielka gratka dla fanów kina, zwłaszcza, że wszystkie filmy pokazywane są przedpremierowo. Szczegóły wydarzenia Dzień Kina Polskiego znajdują się na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.
Eliza Bilewicz-Roszkowska