Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza wszystkich do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Główna uroczystość z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się w piątek (11 listopada) na Rynku Kościuszki, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczcijmy pamięć o tamtych wydarzeniach uczestnicząc w uroczystościach i wywieszając biało-czerwone flagi.

W czwartek, 10 listopada, o godzinie 12.00 złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku.

Główne uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się w piątek, 11 listopada, o godz. 12.30 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.

Wcześniej tego dnia można będzie wziąć udział w liturgii w katedrze pw. św. Mikołaja przy ul. Lipowej (godz. 8.30), mszy w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP przy ul. Kościelnej (godz. 11.00) oraz w modlitwie w intencji ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej (godz. 12.00). Z kolei 13 listopada o godz. 10.00 odprawione zostanie uroczyste nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Dolistowskiej.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości po głównych uroczystościach na Rynku Kościuszki będą rozdawane mieszkańcom flagi, kokardy narodowe i lizaki w narodowych barwach. Można będzie również skosztować ufundowanej przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego grochówki, którą specjalnie na tę okazję przyrządzi vice MasterChef Mariusz Kisiel.

– Zapraszamy wszystkich do wspólnego uczestniczenia w wydarzeniach przygotowanych z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście, bądźmy razem w tym wyjątkowym dniu. Zachęcam wszystkich do udziału w uroczystościach i nabożeństwach w intencji Ojczyzny, oraz w różnych wydarzeniach kulturalnych i sportowych – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Wywieśmy w naszych oknach biało-czerwone flagi, pokazując tym samym, że pamięć o rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest w nas żywa.

Tradycyjnie Białystok uczci rocznicę świątecznymi dekoracjami. Flagami będą ozdobione nie tylko ulice i autobusy, ale także najważniejsze pomniki i świątynie oraz Cmentarz Wojskowy. W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pamięć o tamtych wydarzeniach można będzie uczcić uczestnicząc w uroczystościach i nabożeństwach, ale również w imprezach sportowych i kulturalnych. Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza pokaz sprzętu wojskowego, wystawy i projekty edukacyjne, Galeria im. Sleńdzińskich na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, natomiast Fundacja Białystok Biega – na wydarzenie sportowe „Biegnę dla Niepodległej”.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

11 listopada 2022e.jpg