Miasto Białystok – przy współpracy merytorycznej z Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza w Białymstoku – opracowało edukacyjne informatory i ulotki dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem. Publikacje te powstały w ramach kampanii społecznej „Widzę, słyszę, reaguję” realizowanej przez Miasto, która ma na celu zwiększenie świadomości problemu, a tym samym zmianę postaw wobec przemocy. Działania te są realizowane dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
W czerwcu odbyła się konferencja pt. „Widzę, słyszę, reaguję – odpowiedzialnie wobec krzywdy dziecka. Procedury interwencyjne oraz wyzwania w zakresie ochrony dzieci przed przemocą” kierowana do pracowników instytucji oświatowych oraz służb pomocowych. Duże zainteresowanie problematyką oraz zgłaszane podczas konferencji wnioski zachęciły Miasto do opracowania materiałów, które w swym założeniu mogą posłużyć jako „miniprzewodnik”.
– W broszurce znajdują się praktyczne informacje związane z rozpoznawaniem przemocy, jak i reagowaniem. Można też znaleźć dane kontaktowe do lokalnych instytucji i organizacji, które pomagają ofiarom przemocy oraz udzielą informacji świadkom przemocy – zapewnił zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.
– Te materiały mogą być bardzo pomocne, zwłaszcza że zostały napisane przystępnym językiem i są dostosowane do poszczególnych grup odbiorców – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.
Przygotowano następujące materiały:
- ulotka dla dzieci „Nie jesteś sam! Nie jesteś sama!”
- ulotka dla młodzieży „Nie jesteś sam! Nie jesteś sama!”
- informator/broszura dla rodzica „Widzę słyszę, reaguję!”
- informator/broszura dla nauczyciela „Widzę słyszę, reaguję!”
Wydrukowane materiały zostaną w najbliższym czasie przekazane do białostockich szkół i przedszkoli. Trafią do dzieci, młodzieży, kadry pedagogicznej i rodziców.
Opracowanie: Anna Kowalska